28.05.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.203.2021.2.KC

Czy w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2020 r. Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć zakup okularów oraz zakup kropli do oczu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 21 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup:

  • kropli do oczu - jest nieprawidłowe,
  • okularów korekcyjnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony w dniu 21 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu … listopada 2020 r. Wnioskodawczyni dostała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym - symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia … października 2020 r. Wskazania wpisane w orzeczeniu to m.in. konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie. Prowadzący lekarz okulista zalecił stosowanie okularów korekcyjnych. Za okulary korekcyjne została wystawiona faktura na kwotę 710,00 zł brutto. Wnioskodawczyni musi również stosować różnego rodzaju krople do oczu, na które zostały wystawione faktury.

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że faktury na zakup okularów korekcyjnych i kropli do oczu, o których mowa we wniosku, zostały wystawione na jej imię i nazwisko. Zakup okularów korekcyjnych nastąpił w dniu … grudnia 2020 r., a kropli do oczu w dniu … stycznia 2021 r. Wnioskodawczyni nie posiada zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę, z którego wynika, że powinna ona stosować krople do oczu, o których mowa we wniosku. Krople do oczu są lekami gotowymi. Orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W 2020 r. Wnioskodawczyni była zatrudniona tylko na podstawie umowy o pracę. Zakupione okulary korekcyjne ułatwiają jej wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wskazane wydatki nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zwrócony w jakiejkolwiek formie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne