08.12.2021 Obrót gospodarczy

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. III CZP 83/20

Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem (art. 31a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1914).

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Karol Weitz (przewodniczący)

‎SSN Teresa Bielska-Sobkowicz

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Grzegorz Misiurek

‎SSN Władysław Pawlak

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

‎SSN Roman Trzaskowski

po rozstrzygnięciu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 grudnia 2021 r. ‎zagadnienia prawnego przedstawionego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego we wniosku z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. akt (…),

"Czy w świetle art. 31a ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r., poz. 1914) sprostowanie może być podpisane przez należycie umocowanego pełnomocnika osoby uprawnionej do żądania sprostowania materiału prasowego?"

podjął uchwałę:

Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem (art. 31a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1914).

Uzasadnienie

Przytoczone w sentencji zagadnienie prawne zostało przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego na podstawie art. 83 § 1 ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 825), w związku ze stwierdzeniem rozbieżności w wykładni i stosowaniu art. 31a ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1914; dalej - pr. pras.) zarówno w orzecznictwie tego Sądu, jak i sądów powszechnych.

Z art. 31a ust. 1 i 4 pr. pras. wynika, że osoba zainteresowana może zażądać opublikowania sprostowania dotyczącego jej materiału prasowego, a w tym celu występuje z wnioskiem do redaktora naczelnego tytułu prasowego, w którym materiał został zamieszczony. Osobnym wymaganiem jest zredagowanie przez zainteresowanego sprostowania, które będzie spełniało oznaczone w ustawie wymagania co do formy i treści oraz jego dołączenie do wniosku lub zamieszczenie we wniosku. Nie budzi wątpliwości, że zainteresowany może złożyć wniosek o opublikowanie sprostowania osobiście albo przez pełnomocnika, lecz nie jest jasne czy tekst sprostowania, wymagający oznaczenia imienia i nazwiska (nazwy) zainteresowanego, może sporządzić i podpisać działający z jego upoważnienia pełnomocnik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne