Artykuł aktualny na dzień 19-05-2024
26.02.2021 Podatki

Czy należy wykazać przychód z tytułu sprzedaży towaru na rzecz fałszywego przedstawiciela znanej marki odzieżowej – interpretacja MF

Podatnik nie musi wykazywać przychodu z tytułu sprzedaży towaru na rzecz fałszywego przedstawiciela znanej marki odzieżowej, jeżeli towar ten został skradziony, a podatnik nie otrzymał za niego zapłaty. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki jawnej (dalej: „Spółka”) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin oraz szycia odzieży. Podczas targów branżowych, na których Spółka była wystawcą, przedstawiciele Spółki nawiązali kontakt z osobą, która podawała się za osobę działającą w imieniu Spółki z Włoch, będącej uznanym producentem i dystrybutorem hurtowym tkanin. Spółka włoska reprezentowana przez tę osobę była rzekomo zainteresowana nabyciem produktów wytwarzanych przez Spółkę, tj. dzianiny bawełnianej. Na podstawie prowadzonej korespondencji mailowej oraz telefonicznej z osobą poznaną w trakcie targów, która miała reprezentować Spółkę włoską, strony ustaliły warunki przyszłej transakcji, która miała polegać na sprzedaży dzianiny bawełnianej na rzecz Spółki włoskiej. Strony ustaliły, że płatność za dostawę towarów zostanie dokonana w terminie 60 dni po dokonaniu dostawy. Towar został dostarczony przez Spółkę w trzech transportach na adres wskazany przez osobę podającą się za reprezentanta Spółki włoskiej. W związku z opóźnieniem płatności za zamówienie Spółka podjęła próbę kontaktu z reprezentantem Spółki włoskiej, który wcześniej kontaktował się ze Spółką, był obecny podczas nawiązywania kontaktów ze Spółką oraz umawiał spotkanie z nią. W związku z niemożnością skontaktowania się z tą osobą oraz podejrzeniem, czy Spółka nie padła ofiarą oszustwa, Wnioskodawca skontaktował się ze Spółką włoską, którą osoba ta miała reprezentować. W wyniku przeprowadzonych rozmów telefonicznych, jak również korespondencji prowadzonej w związku z wystawionym przez Spółkę wezwaniem do zapłaty, włoski podmiot poinformował Wnioskodawcę, że osoba taka nigdy nie reprezentowała tego podmiotu, podmiot ten nigdy nie kupił żadnego towaru od Wnioskodawcy, jak również nie otrzymał faktur za zakup towaru od Spółki, w związku z czym nie jest zobowiązany do ich zapłaty. W wyniku powyższych okoliczności Spółka złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej, tj. m.in oszustwa oraz kradzieży lub przywłaszczenia. Spółka nigdy nie otrzymała zapłaty za towar, jak również nie udało jej się odzyskać towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne