do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Czy spółka może pobierać podwyższoną zaliczkę od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu sp. z o.o.

  data dodania: 17.05.2019

  Osoba powołana na funkcję członka zarządu sp. z o.o. otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie. Czy spółka jako płatnik może mu pobierać zaliczkę w wysokości 32% zamiast 18%?

 • Jak obsadzać wyższe stanowiska w służbie cywilnej po zmianach od 23 stycznia 2016 r.

  data dodania: 16.02.2016

  Wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania, a nie - jak dotychczas - na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru. To najważniejsza zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r.

 • Jak opodatkować wynagrodzenie rosyjskiego członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie powołania

  data dodania: 13.05.2015

  Jeden z członków zarządu naszej spółki (mającej siedzibę w Polsce) jest Rosjaninem wybranym do pełnienia tej funkcji odpłatnie na podstawie powołania. Osoba ta nie okazała nam certyfikatu rezydencji. Jak w tej sytuacji rozliczyć przysługujące jej wynagrodzenie?

 • Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom ZUS

  data dodania: 02.02.2015

  Sprawowanie funkcji członka zarządu wyłącznie na mocy powołania dokonanego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek powinien jednak każdorazowo rozstrzygać, czy w konkretnych okolicznościach powołanie danej osoby do zarządu nie doprowadziło do nawiązania więzi prawnej, skutkującej koniecznością naliczania od wypłacanych należności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Członek zarządu spółdzielni powołany na podstawie Kodeksu pracy jest bowiem traktowany jak pracownik.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK