do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i odprawę emerytalną należy wliczyć do podstawy wymiaru odszkodowania za zakaz konkurencji

  data dodania: 31.08.2017

 • Jak naliczać 70% podatek od odpraw i odszkodowań w spółkach Skarbu Państwa

  data dodania: 29.11.2016

  Od 1 stycznia 2016 r. od części odszkodowań za zakaz konkurencji i skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odpraw, wypłacanych przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa lub samorządy, należy obliczać 70% zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie ze stanowiskiem resortu finansów limit odszkodowania za zakaz konkurencji, który trzeba opodatkować 70% stawką, ustala się tylko raz - w roku, w którym beneficjent po raz pierwszy przekroczył limit ustawowy przychodu objęty takim podatkiem.

 • Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników

  data dodania: 16.11.2016

  Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki są o 25% wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku gdy sprawa została wszczęta przed 2 listopada 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z urzędu, stawki dotyczące niektórych spraw są wyższe nawet o 100%.

 • Jak po zmianach będą wynagradzani menedżerowie w spółkach Skarbu Państwa

  data dodania: 01.08.2016

  Zasady wynagradzania członków organów zarządzających i nadzorczych w spółkach handlowych z udziałem Skarbu Państwa, dotychczas uregulowane w ustawie kominowej, będzie określać ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Menedżerowie na kontraktach cywilnoprawnych nie będą w żaden sposób wyłączeni spod zakresu ustawy kominowej, a zatem ich wynagrodzenia będą objęte ograniczeniami wynikającymi z tej ustawy. Zmiany w tym zakresie wchodzą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK