do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Czy od zapłaconych za pracownika zaległych składek należy także opłacić składki ZUS

  data dodania: 15.05.2019

 • Czy od zwróconych pracownikom kosztów biletów na przejazdy należy opłacić składki ZUS

  data dodania: 23.05.2016

 • Jakie skutki dla przedsiębiorcy ma odmowa wydania interpretacji indywidualnej przez ZUS

  data dodania: 29.03.2016

  Wystąpiliśmy do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie istnienia ewentualnej odpowiedzialności naszej spółki za zadłużenie składkowe przedsiębiorstwa, które zamierzamy przejąć. ZUS odmówił wydania interpretacji, powołując się na argumenty, które uważamy za bezpodstawne. Czy możemy coś zrobić, aby ZUS jednak udzielił interpretacji w naszej sprawie? Od zakresu odpowiedzialności za zadłużenie przejmowanego podmiotu uzależniamy decyzję o jego przejęciu.

 • Czy ZUS może odmówić rozstrzygnięcia w interpretacji, który przychód podlega oskładkowaniu

  data dodania: 11.09.2015

  Rozstrzygając w interpretacji indywidualnej, czy dany przychód stanowi podstawę wymiaru składek, ZUS od lat odmawia wydania decyzji w sytuacji, gdy płatnik wcześniej sam nie dokona kwalifikacji podatkowej przychodu, którego ma dotyczyć rozstrzygnięcie. Taką praktykę Sąd Najwyższy uznał za nieprawidłową w wyroku z 12 marca 2015 r. (II UK 136/14, M.P.Pr. 2015/6/327-330). Jeżeli ZUS zastosuje się do wykładni SN, wydawane interpretacje powinny lepiej chronić płatników przed skutkami nieprawidłowych działań.

 • Czy od wartości pakietów medycznych częściowo finansowanych przez pracowników należy opłacać składki ZUS

  data dodania: 19.06.2015

  Pracodawca wykupuje dla pracowników i w całości finansuje podstawowy, indywidualny abonament medyczny o wartości 95 zł. Część pracowników korzysta tylko z tego abonamentu. Jednak niektórzy pracownicy do 95 zł refundowanych przez pracodawcę dopłacają 75 zł i wówczas za kwotę 170 zł mają wykupiony pakiet obejmujący opieką wszystkich członków rodziny. Są też osoby dopłacające do abonamentu podstawowego 45 zł, które otrzymują abonament indywidualny rozszerzony o zabiegi rehabilitacyjne i chirurgię "1 dnia". Pieniądze są pobierane przez pracodawcę od pracowników, zgodnie z ich wcześniejszą deklaracją, a następnie pracodawca wykupuje dla zatrudnionych abonament o odpowiedniej wartości - 95 zł (bez dopłat) oraz 140 lub 170 (za dopłatą). Jak wygląda kwestia oskładkowania tych kwot? Czy należy

 • Jak zmienią się zasady ustalania podstawy zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców

  data dodania: 18.06.2015

  Po zmianie przepisów przedsiębiorcy nie będą już mogli korzystać z wysokich zasiłków chorobowych lub macierzyńskich. Zmieni się sposób wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych niebędących pracownikami, dla których podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota zadeklarowana. Zmiany są podyktowane koniecznością ujednolicenia przepisów oraz wyeliminowania nadużyć w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla tej grupy ubezpieczonych.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK