do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Czy od zapłaconych za pracownika zaległych składek należy także opłacić składki ZUS

  data dodania: 15.05.2019

 • Jakich formalności należy dopełnić, aby zaskarżyć interpretację podatkową – procedury i terminy

  data dodania: 28.07.2017

  Podatnik, aby upewnić się co do swojej sytuacji podatkowej, może wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Jeżeli interpretacja nie spełnia jego oczekiwań, podatnik ma możliwość obrony swojego stanowiska na drodze postępowania sądowego. W artykule przedstawiamy obowiązującą procedurę zaskarżania interpretacji.

 • Jak prawidłowo zaskarżyć otrzymaną interpretację indywidualną?

  data dodania: 12.06.2017

 • Czy po zmianie formy prawnej interpretacje indywidualne VAT nadal chronią podatnika

  data dodania: 23.02.2017

 • Czy interpretacja indywidualna wydana pracodawcy chroni pracownika

  data dodania: 28.09.2016

 • Do kogo kierować wnioski o interpretację i kiedy zmieni się administracja podatkowa

  data dodania: 30.06.2016

  Od 1 lipca 2016 r. interpretacje indywidualne w sprawach podatkowych miał wydawać Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej (art. 14b § 1 O.p.). Jednak ze względu na przesunięcie w czasie (na 1 stycznia 2017 r.) utworzenia tej jednostki organizacyjnej, do końca 2016 r. interpretacje indywidualne nadal będzie wydawał MF przez upoważnione do tego organy. Opóźnione też zostało wejście w życie nowej ustawy o administracji podatkowej.

 • Jakie zagrożenia dla podatnika VAT niesie klauzula "nadużycia prawa"

  data dodania: 30.06.2016

  Ustawodawca zadecydował, że klauzula przeciw unikaniu opodatkowania wprowadzona do Ordynacji podatkowej nie ma zastosowania w VAT. Nie oznacza to, że podatnicy tego podatku mogą się czuć bezpiecznie. Wraz z wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania oraz specjalnej procedury postępowania w takich przypadkach, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie w ustawie o VAT pojęcia "nadużycie prawa". Podatnicy VAT, którzy w ocenie organów podatkowych "nadużyją prawa", będą opodatkowani tak, jak - zdaniem fiskusa - powinni być opodatkowani, gdyby tego prawa nie "nadużyli". Prowadzi to do wniosku, że w przypadku VAT nie będzie co prawda stosowana szczególna klauzula obejścia prawa wynikająca z Ordynacji, ale legalne czynności dokonane przez podatnika VAT będą mogły być potraktowane

 • Jak skarżyć postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej

  data dodania: 06.05.2016

  Od 1 stycznia 2016 r. organy podatkowe nie wydadzą interpretacji indywidualnej, jeśli przedstawiony we wniosku o interpretację stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe jest przedmiotem interpretacji ogólnej. Zamiast interpretacji indywidualnej organy podatkowe wydają w takiej sytuacji postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości złożonego wniosku. Nowy tryb postępowania wpływa też na prawa podatnika do kwestionowania rozstrzygnięcia organu podatkowego.

 • Kto wydaje interpretacje indywidualne od 1 stycznia 2016 r.

  data dodania: 27.01.2016

  Od 1 stycznia 2016 r. interpretacje indywidualne w sprawach podatkowych miał wydawać Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej (art. 14b § 1 O.p.). Jednak ze względu na przesunięcie w czasie (na 1 lipca 2016 r.) utworzenia tej jednostki organizacyjnej, do końca czerwca interpretacje indywidualne nadal będzie wydawał MF poprzez upoważnione do tego organy. Dla wnioskodawców istotną informacją jest, że opóźnienie to nie wpływa na pozostałe przepisy dotyczące zasad wydawania interpretacji, w tym te, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 r.

 • Na jakich zasadach płatnicy będą mogli ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową od 1 stycznia 2016 r.

  data dodania: 19.11.2015

  Po 31 grudnia 2015 r. płatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej, gdy jego zapytanie pokrywa się z wydaną w tym zakresie interpretacją ogólną. Ponadto przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną nie będą mogły być przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość, a także uprawnienia i obowiązki organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Płatnik nie będzie miał zatem możliwości zapytania o interpretację przepisów, które są adresowane do organów podatkowych, np. dotyczących postępowania podatkowego.

 • Co się zmieni w interpretacjach podatkowych od 1 stycznia 2016 r.

  data dodania: 26.10.2015

  Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jednym z jej elementów jest usprawnienie systemu wydawania interpretacji podatkowych. Stanowią one ważny element ochrony podatników przed niejasnymi przepisami i sprzeczną wykładnią. Dlatego warto wiedzieć, co się w tym zakresie w przyszłym roku zmieni.

 • Jakie zmiany są planowane w Ordynacji podatkowej

  data dodania: 18.06.2015

  Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według założeń projektodawców ma on się przyczynić do uproszczenia i unowocześnienia procedur podatkowych oraz uszczelnienia systemu poboru podatków. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

 • Gdzie składać wnioski o interpretację podatkową od 1 lipca 2015 r.

  data dodania: 18.06.2015

  Od 1 lipca 2015 r. zmieniają się zasady składania wniosków o interpretację podatkową. Zmienia się również wzór wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN z załącznikiem ORD-IN/A) oraz sposób uiszczania opłat.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK