do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Czy stosujemy odwrotne obciążenie przy sprzedaży złomu na rzecz gminy i zakładu budżetowego

  data dodania: 28.12.2016

  Sprzedajemy złom gminom oraz gminnym zakładom budżetowym. Czy powinniśmy stosować odwrotne obciążenie?

 • Jak rozliczyć zakup towaru od osób fizycznych

  data dodania: 23.11.2016

  Wiele firm przeprowadza transakcje zakupu, w których sprzedawcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Tego rodzaju transakcje powodują wątpliwości co do sposobu rozliczenia i udokumentowania, szczególnie gdy przedmiotem transakcji są towary objęte odwrotnym obciążeniem. Przedstawiamy zasady rozliczenia takich transakcji na przykładzie zakupu złomu przez podatnika VAT czynnego od osób fizycznych (prywatnych).

 • Czy dokonując dostaw, dla których podatnikiem są nabywcy, trzeba stosować prewspółczynnik

  data dodania: 27.01.2016

 • Czy samochody sprowadzane z przeznaczeniem na złom podlegają akcyzie

  data dodania: 30.10.2015

  Przywóz samochodów z innych krajów UE w celu ich złomowania nie tylko wymaga spełnienia odpowiednich wymogów związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Czasami podlega również opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. O tym, czy przywóz danego samochodu w celu jego złomowania wymaga uiszczenia podatku akcyzowego, decyduje kilka elementów. Najistotniejsze jest jednak to, czy przywieziony wrak to jeszcze samochód. Jeśli tak, to czy jest to samochód osobowy, o czym nie decyduje zapis w dowodzie rejestracyjnym ani świadectwo homologacji, ale klasyfikacja danego pojazdu według tzw. klasyfikacji CN.

 • Czy w związku ze sprzedażą złomu przez działającego w imieniu spółki prezesa należy wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem

  data dodania: 26.08.2015

  Spółka z o.o. decyzją rady postanowiła przeznaczyć na złom stare szafy pancerne. Prezes zorganizował transport. Zawiózł na złom. Otrzymał 280 zł należności oraz kwit, który został wystawiony na osobę prywatną (na prezesa), a nie na firmę. Naszym zdaniem spółka powinna wystawić na punkt złomu fakturę "odwrotne obciążenie", jednak punkt skupu twierdzi, że może przyjąć tylko złom od osób fizycznych. Jak to rozwiązać? Zastanawiamy się czy nie wystawić faktury na prezesa. Czy w takim przypadku należałoby zastosować odwrotne obciążenie?

 • Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż maszyny na złom

  data dodania: 14.04.2015

 • Jak rozliczyć i dokumentować usługi dodatkowe świadczone przy sprzedaży stali

  data dodania: 23.12.2014

  Firma będąca podatnikiem VAT czynnym zajmuje się sprzedażą stali. Dokonuje dostawy m.in. wyrobów, które powinny być rozliczone przez nabywcę (prętów ciągnionych na zimno - PKWiU 24.31.20.0, oraz wyrobów płaskich walcowanych na zimno - PKWiU 24.32.10.0). Przy ich nabyciu przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Jednocześnie na zlecenie kupującego prowadzącego działalność gospodarczą wykonuje dodatkowe usługi polegające na obróbce stali oraz jej transporcie zgodnie z zamówieniem. Czy dokonane przez firmę czynności stanowią jedno kompleksowe świadczenie, które powinno być w całości rozliczone przez kupującego te wyroby? Jak wykazać takie świadczenie na fakturze?

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK