-
Czy wydatki inwestora na rzecz podwykonawcy ponoszone w ramach solidarnej odpowiedzialności z generalnym wykonawcą stanowią koszty
data dodania: 20.10.2020
-
Jakie skutki w VAT ma pomyłkowe przelanie pieniędzy na rachunek VAT innego podmiotu
data dodania: 26.06.2018
-
Jakie zmiany w VAT od 2017 r.
data dodania: 24.10.2016
Rząd przygotował długo oczekiwany projekt zmieniający VAT od 2017 r. W projekcie przewidziano m.in. rozszerzenie zakresu stosowania odwrotnego obciążenia, ograniczenie stosowania rozliczeń kwartalnych, nowe sankcje za błędne rozliczenia.
-
Czy podatnik może się zapytać w interpretacji podatkowej, kiedy poniesie odpowiedzialność za niezapłacony VAT sprzedawcy
data dodania: 27.06.2016
Zdaniem organów podatkowych ustalenie okoliczności towarzyszących dostawie oraz warunków, na jakich jest realizowana, czy też wartości ceny rynkowej towaru wrażliwego nie może być przedmiotem wydania interpretacji prawa podatkowego. Oznacza to, że nabywca nie może się zapytać w interpretacji, kiedy okoliczności sprawy mogą sugerować nieuczciwość kontrahenta i odpowiedzialność solidarną za niezapłacony VAT sprzedawcy. Stanowisko organów podatkowych poparł NSA w wyroku z 12 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 2062/14).
-
Kiedy członek zarządu może zostać zobowiązany do spłaty zadłużenia składkowego spółki
data dodania: 17.03.2016
Do regulowania zaległości względem ZUS w przeważającej większości przypadków zobowiązany jest płatnik składek. Zdarza się jednak, że za długi składkowe płatnika, będącego spółką kapitałową, odpowiada już nie sama spółka, ale solidarnie członkowie jej zarządu, i to całym swoim majątkiem.
-
Jaka jest wysokość kaucji gwarancyjnej, gdy podatnik jest dostawcą i odbiorcą towarów wrażliwych
data dodania: 10.12.2015
-
Kiedy nabywca paliwa poniesie odpowiedzialność za VAT niezapłacony przez sprzedawcę
data dodania: 26.10.2015
Nabywca towarów wrażliwych, w tym nabywca paliw, może być pociągnięty do odpowiedzialności za VAT niezapłacony przez sprzedawcę. Aby jednak taka odpowiedzialność wystąpiła, muszą być spełnione wszystkie określone przepisami warunki. Organ podatkowy musi też wydać stosowną decyzję o odpowiedzialności nabywcy paliwa za zaległości dostawcy.