do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Sankcje finansowe dla pracodawcy, który nie wyda pracownikowi sprostowania świadectwa pracy

  data dodania: 17.12.2019

 • Czy pracownika można ukarać naganą za brak odpowiedniej wiedzy

  data dodania: 03.08.2018

 • Jak jest opodatkowane PCC nabycie mieszkania w licytacji komorniczej

  data dodania: 29.06.2017

 • Jakie wynagrodzenie wypłacić pracownicy, której ZUS zakwestionował podstawę wymiaru składek

  data dodania: 02.03.2017

  Podczas kontroli ZUS zakwestionował wynagrodzenie jednej z naszych pracownic i obniżył je o ponad połowę. Pracownica odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Postępowanie w tej sprawie trwa. Zatrudniona pobiera obecnie zasiłek z ubezpieczenia społecznego obliczony od wynagrodzenia ustalonego przez ZUS. Ponieważ nadal nie ma rozstrzygnięcia sądowego tej sprawy, w jakiej wysokości wynagrodzenie będzie przysługiwało pracownicy po jej powrocie do pracy - ustalone w umowie o pracę czy w decyzji ZUS?

 • W jakim czasie po wypowiedzeniu umowy pracownik może dochodzić odszkodowania za dyskryminację

  data dodania: 29.11.2016

  Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu dyskryminującej przyczyny wypowiedzenia lub dyskryminującej przyczyny wyboru pracownika do zwolnienia z pracy. Takie uprawnienie przysługuje pracownikowi przez 3 lata od otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę. Nie wyłącza ani nie ogranicza tego prawa niewniesienie przez pracownika do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia w terminie 7 dni od jego otrzymania.

 • Do jakiej rekompensaty ma prawo pracownik wezwany przez sąd w charakterze świadka

  data dodania: 02.11.2015

  Jednego z naszych pracowników zwolniliśmy z dnia pracy na czas niezbędny do złożenia w sądzie zeznań. Oczekiwaliśmy, że pracownik jeszcze wróci do pracy. Jednak tego dnia nie pojawił się już w pracy, ponieważ po złożeniu zeznań musiał, na żądanie pełnomocnika procesowego, złożyć dodatkowo zeznania uzupełniające i skonfrontować je z innymi świadkami. Pracownik ma złożyć w sądzie wniosek o zwrot utraconego zarobku. W jakiej wysokości powinniśmy wskazać w zaświadczeniu wynagrodzenie - obliczone tylko za czas stawiennictwa w celu złożenia podstawowych zeznań czy za cały dzień?

 • Czy pracodawca może zwolnić pracownika za ujawnienie wysokości wynagrodzenia

  data dodania: 23.12.2014

  Pracownica działu finansowego dowiedziała się, że wysokość jej wynagrodzenia znacząco różni się od pensji jej koleżanki wykonującej taką samą pracę, mającą porównywalne kwalifikacje zawodowe. Postanowiła wyjaśnić, czy taka sytuacja nie jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu, ujawniając przy tym przed sądem wysokość wynagrodzenia koleżanki. Zwolniliśmy pracownicę dyscyplinarnie, powołując się na tajemnicę wynagrodzenia. Czy nasze postępowanie było prawidłowe? Czy ujawnienie wysokości wynagrodzenia (mimo wprowadzonej w przepisach wewnątrzzakładowych tajemnicy wynagrodzeń) w związku z próbą dowodzenia przez pracownika nierównego traktowania może stanowić podstawę do zwolnienia tej osoby?

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK