do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Kiedy pracodawca zapewniający pracownikom bezpłatny dojazd do pracy może skorzystać ze zwolnienia ze składek i podatku

  data dodania: 11.10.2017

 • Kiedy dofinansowanie posiłków przekazane na kartach przedpłaconych podlega oskładkowaniu

  data dodania: 29.11.2016

  Nasi pracownicy otrzymali karty przedpłacone, na które co miesiąc przelewana jest równowartość 190 zł jako dofinansowanie do posiłków spożywanych w czasie pracy. Kartą można płacić zarówno w restauracjach, innych punktach gastronomicznych, jak i w sklepie - z wyłączeniem płatności za używki i napoje alkoholowe. Czy to miesięczne dofinansowanie korzysta ze zwolnienia składkowego?

 • Jak rozliczać należności pracownicze wypłacane w jednym miesiącu w różnych terminach

  data dodania: 06.05.2016

  Rozliczanie należności pracowniczych wypłacanych w różnych terminach w ciągu miesiąca wymaga uwzględnienia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Od przychodów ze stosunku pracy odlicza się zryczałtowane koszty ich uzyskania, zaś zaliczkę na podatek wylicza się od każdej należności podlegającej opodatkowaniu. Miesięcznego rozliczania podatku i składek dokonuje się w sposób narastający, czyli z uwzględnianiem kwot przekazanych pracownikowi w poprzednich terminach danego miesiąca.

 • Czy upust na pracownicze akcje powoduje powstanie przychodu podlegającego składkom ZUS

  data dodania: 26.03.2015

  Do regulaminu wynagradzania zamierzamy wprowadzić zapis umożliwiający pracownikom zakup akcji zatrudniającej ich spółki po cenie niższej niż rynkowa. Upust na akcje jest oferowany wyłącznie osobom pracującym u nas na podstawie umowy o pracę. Czy taki zakup spowoduje powstanie przychodu, od którego należy naliczać składki ZUS?

 • Jaki wpływ ma minimalne wynagrodzenie na świadczenia pracownicze w 2015 r.

  data dodania: 29.12.2014

  Od 1 stycznia 2015 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1750 zł brutto. Jest ono zatem wyższe w stosunku do 2014 r. o 70 zł brutto. W związku z tym pracodawcy powinni pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zmian w przepisach wewnątrzzakładowych oraz umowach o pracę, w których minimalne wynagrodzenie zostało określone kwotowo. Ponadto pracodawcy powinni pamiętać, że wynagrodzenie to wpływa również na wysokość innych świadczeń pracowniczych, do których prawo powstanie w 2015 r.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK