Podatnik, któremu bank zwrócił skradzione środki pieniężne, nie uzyskuje przychodu opodatkowanego PIT
Do mojego biura rachunkowego zgłosił się klient, któremu jakiś czas temu ktoś wkradł się do telefonu służbowego i przejął nad nim kontrolę. Na telefonie mój klient miał zainstalowaną aplikację banku X. Po sprawdzeniu stanu konta okazało się, że ten ktoś dokonał transakcji na kwotę 15 000 zł z tego konta. Klient zgłosił ten fakt na policję i do banku. Bank - mając na uwadze długoletnią współpracę oraz chęć utrzymania dobrych relacji z moim klientem - zaproponował mu zawarcie porozumienia w tej sprawie. Na jego mocy bank przekazał na rachunek bankowy klienta kwotę 15 000 zł. Jednocześnie skierował do niego pismo, w którym poinformował go, że od zwróconej kwoty nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy, a obowiązek odprowadzenia podatku spoczywa na moim kliencie. Czy bank ma rację? Czy z tytułu otrzymania przez mojego klienta zwrotu skradzionej mu kwoty osiągnął on przychód, od którego jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego?
Klient Pani biura rachunkowego, który uzyskał od banku zwrot skradzionych mu środków pieniężnych, nie osiągnął z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. W związku z tym nie powinien od tej kwoty zapłacić podatku.
Czytaj więcej w poradzie: Czy podatnik, któremu bank zwrócił skradzione środki pieniężne, uzyskuje przychód opodatkowany PIT >>