do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przysługuje ekwiwalent pieniężny za używanie sprzętu lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę

Od połowy września 2020 r. do końca marca 2021 r. chcemy polecić wybranym pracownikom wykonywanie pracy w trybie zdalnym na podstawie ustawy o COVID-19 i z wykorzystaniem ich komputerów. W ustawie tej nie ma żadnych informacji o obowiązku zwrotu kosztów używania prywatnego sprzętu. Czy to oznacza, że pracownikom nie przysługuje taki zwrot?

Mimo że przepisy nie regulują kwestii rozliczeń między pracodawcą a pracownikiem, w przypadku gdy praca zdalna jest wykonywana na sprzęcie pracownika, nie można przyjąć, iż pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów z tego tytułu (ekwiwalent). W braku szczegółowych i bezpośrednich zasad w tym zakresie, ustalając wysokość ekwiwalentu, należy kierować się normami zużycia sprzętu oraz jego udokumentowaną ceną rynkową. Warto, aby ustalenia w tym zakresie zawrzeć w dodatkowej umowie o używaniu prywatnego sprzętu do celów służbowych. 

Czytaj więcej w poradzie: Czy pracownikowi wykonującemu pracę zdalną na podstawie ustawy o COVID-19 przysługuje ekwiwalent za używanie prywatnego sprzętu >>

CIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia do 18 lipca 2020 r., w tym zmiany wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych łagodzących skutki epidemii COVID-19. Są to m.in. regulacje związane z ulgą na złe długi oraz tzw. białą listą podatników.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK