Świąteczne karty podarunkowe, jako świadczenia lojalnościowe, można przyznać tylko pracownikom z odpowiednio długim stażem pracy
Chcemy przyznać pracownikom na święta wielkanocne karty podarunkowe, które będą sfinansowane ze środków obrotowych. Karty te mogą otrzymać pracownicy, którzy przepracowali minimum pół roku. Chcemy w ten sposób wspierać osoby lojalne wobec firmy i dłużej zatrudnione. Takim działaniem chcemy przede wszystkim ograniczyć rotację pracowników w naszej firmie. Czy takie zasady przyznawania benefitów świątecznych nie będą nosiły znamion dyskryminacji?
Jeżeli świąteczne karty podarunkowe będą mieć charakter świadczeń lojalnościowych czy premii retencyjnej (świadczenia o zwiększającej się wartości wraz ze stażem pracy), to przyznawanie ich pracownikom z odpowiednio długim stażem pracy należy uznać za uzasadnione. Jednak w przypadku gdy ich przyznanie ma na celu wsparcie zatrudnionych w wydatkach świątecznych (stanowi świadczenie pomocowe), przyjęcie kryterium stażu pracy może zostać uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu.
Czytaj więcej w poradzie: Czy świąteczne karty podarunkowe można przyznać tylko pracownikom z odpowiednio długim stażem pracy >>
Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki. Wynagrodzenia (książka + ebook)
Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych. Zaczną one obowiązywać od 1 lipca 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób dostosować się do zmian wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.