W przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania
Od 1 stycznia 2019 r. nasza spółka z siedzibą w Warszawie otwiera nowy oddział w Toruniu. Planujemy jednego z naszych pracowników, wykonującego zgodnie z umową obowiązki w siedzibie, przenieść do pracy w Toruniu na okres 3 miesięcy, na mocy zawartego z nim porozumienia. Na ten czas zobowiązaliśmy się opłacać pracownikowi koszty mieszkania w hotelu. Czy skorzystamy ze zwolnienia składkowego od kwot finansowania mieszkania w hotelu?
Nie. W Państwa przypadku opłacanie pracownikowi kosztów noclegu w hotelu podlega składkom na ubezpieczenia społeczne. Jedynie w przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania.
Powinni Państwo zatem wliczyć w podstawę wymiaru wartość pieniężną noclegu w hotelu w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w obowiązujących u Państwa przepisach o wynagradzaniu. Jeżeli ekwiwalent ten nie został u Państwa ustalony, wówczas wartość lokalu w hotelu należy ustalić w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel i koszt ten doliczyć do podstawy wymiaru składek pracownika za dany miesiąc.
Czytaj więcej w poradzie: Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek >>
Biała lista podatników VAT
Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.