do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ubezpieczony, za którego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe opłaca więcej niż jeden płatnik, ma obowiązek zawiadomić każdego z nich o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek

16 września 2019 r. zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownicę do działu IT (z wynagrodzeniem miesięcznym 4000 zł), która jednocześnie jest zatrudniona w innym zakładzie pracy na pełny etat i uzyskuje przychód miesięczny w wysokości 16 000 zł. Wynagrodzenie uzyskane za wrzesień zostało w pełni oskładkowane. Oświadczenie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownica złożyła 17 października. Wskazała w nim, że kwotę rocznego ograniczenia - 142 950 zł - przekroczyła we wrześniu 2019 r. W jaki sposób powinniśmy ustalić prawidłową podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej za wrzesień, uwzględniając kwotę przekroczenia w innym podmiocie, i jak skorygować dokumenty rozliczeniowe w ZUS?

Ze względu na to, że Państwa pracownica przekroczyła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe u innego pracodawcy we wrześniu 2019 r., wysokość przekroczenia, od którego nie będą należne składki na ww. ubezpieczenia, każdy z płatników powinien ustalić proporcjonalnie do wynagrodzenia otrzymanego przez tę pracownicę.

Czytaj więcej w poradzie: Jak ustalić kwotę przekroczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z dwóch stosunków pracy >>

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK