do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nie można przebywać na urlopie będąc jednocześnie na zwolnieniu lekarskim

Jeden z naszych pracowników wystąpił do swojego przełożonego o udzielenie urlopu wypoczynkowego na żądanie na 3 kolejne dni (od środy do piątku) z powodu złego samopoczucia. Przełożony udzielił mu tego urlopu. W środę uzyskaliśmy informację, że pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na ten sam okres. W związku z tym zamiast wynagrodzenia urlopowego wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy. Pracownik kwestionuje nasze postępowanie, ponieważ wolał wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy pracownik ma rację?

Nie, pracownik nie ma racji. Państwa postępowanie było prawidłowe. Skoro na dni od środy do piątku pracownik miał orzeczoną niezdolność do pracy, to w tym okresie nie mógł korzystać z urlopu, także z urlopu na żądanie. Bez znaczenia pozostaje fakt, że przełożony udzielił pracownikowi tego urlopu. Zasadne zatem było naliczenie i wypłata zasiłku chorobowego. Gdyby pracownik nie otrzymał zwolnienia lekarskiego na wskazany okres, nie byłoby przeszkód, aby wykorzystał urlop na żądanie.

Czytaj więcej w poradzie: Czy pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych, jeżeli został mu udzielony urlop na żądanie i na okres tego urlopu otrzymał e-ZLA >>

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK