do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od 1 stycznia 2019 r. w ustawie o PIT i o CIT zostanie wprowadzone ograniczenie w zaliczaniu do kosztów podatkowych opłat leasingowych

Przed nowelizacją podatnicy mogli zaliczyć do kosztów podatkowych pełną kwotę opłat leasingowych niezależnie od wartości samochodu. Po zmianach, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., w przypadku leasingu (najmu, dzierżawy) samochodów osobowych o wartości przekraczającej 150 000 zł podatnik zaliczy do kosztów podatkowych tylko tę część opłaty leasingowej (czynszu najmu lub dzierżawy), która odpowiada wartości samochodu osobowego nieprzekraczającej 150 000 zł (art. 23 ust. 1 pkt 47a updof, art. 16 ust. 1 pkt. 49a updop). Kwota ograniczenia obejmie także naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Limit będzie dotyczył wyłącznie części kapitałowej raty leasingowej, a nie części odsetkowej. Oznacza to, że część odsetkową raty podatnik w całości uwzględni w kosztach podatkowych.

Do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy:

  • ustawy o PIT,
  • ustawy o CIT

- w brzmieniu dotychczasowym.

Do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed 1 stycznia 2019 r., a następnie zmienionych lub odnowionych stosuje się przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej w artykule: Jak przygotować się do zmian 2019 w podatkach i rachunkowości >>

INFORLEX Księgowość i Kadry

Baza wiedzy adresowana do księgowych oraz kadrowych z rynku firm.
- ujednolicone akty prawne
- porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR
- profesjonalne doradztwo ekspertów
- zaawansowane narzędzia i funkcjonalności
Produkt także w wersji PREMIUM oraz SUPERPREMIUM – bogatsza zawartość

Kup już za: 341.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK