do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.06.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zaniechanie inwestycji nie wymaga korekty odliczonego VAT

Podatnik nie ma obowiązku korekty VAT odliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji, w przypadku gdy inwestycja ta zostanie ujęta w remanencie likwidacyjnym i opodatkowana VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji z 30 maja 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.123.2018.2.MN.

Wnioskodawca w latach 2000-2002 poczynił wydatki związane z budową przechowalni owoców i warzyw. Zakwalifikował je w księgach rachunkowych jako inwestycję rozpoczętą (środek trwały w budowie) - wydatki dotyczyły zakupu materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Wnioskodawca sukcesywnie dokonywał odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych nakładów. W pewnym momencie podjął decyzję o przerwaniu inwestycji. W roku 2003 wygasło pozwolenie na budowę. Do dzisiaj budowa nie została zakończona. Wnioskodawca, ze względu na zły stan zdrowia, zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Po likwidacji hurtowni niezakończona budowa będzie stanowiła prywatny majątek Wnioskodawcy. Przekazanie niedokończonej budowy na cele osobiste nastąpi po likwidacji działalności gospodarczej. Rozpoczęta inwestycja przechowalni warzyw i owoców zostanie uwzględniona w sporządzonym, w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowania, spisie z natury według stawki 23%.

Czytaj więcej w artykule: Zaniechanie inwestycji nie wymaga korekty odliczonego VAT - interpretacja MF >>

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK