do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.04.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

8% VAT dla programów komputerowych może być stosowany tylko wtedy, gdy podatnik jest twórcą albo współtwórcą programu

Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, podając, że sprzedaje licencje na programy komputerowe, przy czym niektóre z nich wytwarza sam, a niektóre zamawia od osób fizycznych na podstawie umowy o dzieło, przywidującej przeniesienie na podatnika autorskich praw majątkowych do kodów programistycznych objętych umową. Podatnik spytał, czy 8-procentowa stawkę VAT, przewidzianą dla usług twórców za udzielenie licencji do praw autorskich, może stosować w obu przypadkach. Zdaniem podatnika w obu przypadkach jest to uzasadnione.

Organ interpretujący stwierdził, że podatnik może korzystać z 8-procentowej stawki VAT tylko wtedy, gdy jest jedynym twórcą, w rozumieniu prawa autorskiego, programu komputerowego. W przypadku wykonania kodów programistycznych w ramach umowy o dzieło podatnik pozyskuje prawa majątkowe do programu komputerowego tak stworzonego, ale nie przysługuje mu prawo do autorstwa utworu, nie jest więc w tej sytuacji twórcą, a tylko twórca - w myśl poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT - może korzystać z 8-procentowej stawki VAT.

Czytaj więcej w artykule: Prawo do stosowania 8-procentowej stawki VAT dla programów komputerowych - wyrok NSA >>

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK