do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.09.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnik może odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją, które zostały wykorzystane do działalności gospodarczej

Jeśli za okres, w którym otrzymał faktury, nie był zarejestrowany, to żeby skorzystać z prawa do odliczenia VAT, powinien uprzednio skorygować zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W zgłoszeniu tym powinien wskazać okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik VAT czynny ma prawo skorzystać z odliczenia podatku naliczonego. Następnie będzie zobowiązany złożyć zaległe deklaracje za ten okres.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 22 sierpnia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.384.2018.1.RD), w którym czytamy:

Należy podkreślić, że w przedmiotowym stanie faktycznym zakup narzędzi związany był z planowaną działalnością gospodarczą Spółki w Polsce i z zamiarem wykonywania czynności opodatkowanych. Zamiar ten został urzeczywistniony w momencie dokonania przez Spółkę zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług dnia 18 lipca 2017 r., w związku z dostawą maszyny, która miała miejsce i została opodatkowana przez Spółkę odpowiednią stawką podatku VAT.

Ponadto, w związku z dokonaniem czynności opodatkowanych w Polsce oraz zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług dnia 18 lipca 2017 r., Spółka zobowiązana była do złożenia zaległych deklaracji VAT-7 oraz uregulowania zobowiązania z tytułu odsetek za zwłokę. Zdaniem Spółki, skoro w opisywanej sytuacji była ona zobowiązana do uregulowania zobowiązań z tytułu VAT wynikających z "wstecznej" rejestracji VAT, powinna mieć również prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupów dokonanych w danym okresie.

Czytaj więcej w artykule: VAT od zakupów firmowych - przegląd najnowszych interpretacji >>

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK