do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.03.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jeżeli otrzymanie zadatku spowodowało powstanie obowiązku podatkowego i zostało potwierdzone fakturą, to jego zwrot wymaga wystawienia faktury korygującej

Zadatek służy zabezpieczeniu interesów stron transakcji. Jeżeli po wręczeniu zadatku nie dojdzie, z określonych powodów, do wykonania umowy, skutki jego rozliczenia będą różne w zależności od okoliczności niewykonania umowy. Ma to również wpływ na rozliczenie VAT, gdy otrzymanie zadatku było udokumentowane fakturą.

Otrzymanie zadatku na poczet konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Jeżeli zadatek dotyczy transakcji między przedsiębiorcami (podatnikami VAT), to strona, która go otrzymała, musi, co do zasady, wystawić z tego tytułu fakturę. Obowiązek wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie zadatku wynika z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Fakturę tę należy wystawić:

  • nie wcześniej niż 30 dnia przed otrzymaniem zadatku i
  • nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zadatek.

Zadatek podlega opodatkowaniu według stawki VAT właściwej dla dostawy towar ów lub świadczenia usług, na poczet których został wpłacony. Po spełnieniu określonych warunków może być także objęty zwolnieniem od podatku.

Czytaj więcej w artykule: Jak rozliczyć zwrot lub zatrzymanie zadatku przez sprzedawcę >>

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK