do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.05.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnik zaliczy wydatek na flagę państwową do kosztów podatkowych

Wydatek na zakup flagi państwowej wywieszanej przed siedzibą firmy może być kosztem podatkowym podatnika. Organy podatkowe zastrzegają jednak że flaga taka nie powinna służyć celom osobistym przedsiębiorcy i nie powinna bez uzasadnienia znajdować się poza siedzibą firmy.

Wywieszanie flagi państwowej przed miejscem prowadzenia działalności nie stanowi obowiązku przedsiębiorcy. Ustawodawca zaleca jednak podnoszenie flagi lub umieszczanie jej przed budynkami, w których jest prowadzona działalność gospodarcza z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Takie zalecenie zawiera przepis art. 7 ust. 3 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Skoro zatem ustawodawca zaleca pewne działanie, logiczne by było, aby nie zakazywał przedsiębiorcom zaliczania do kosztów podatkowych ponoszonych w związku z tym działaniem wydatków. Jednak pomimo tego w przeszłości organy podatkowe często negowały ten wydatek jako koszt podatkowy, twierdząc, że nie można znaleźć związku wydatku na zakup flagi z uzyskiwaniem przychodu.

Od kilku lat Ministerstwo Finansów uznało jednak ostatecznie, że wydatek na zakup flagi państwowej czy flagi miasta może stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodów. Warunkiem jest, aby flaga ta była wykorzystywana dla celów działalności prowadzonej przez podatnika (czyli np. była wywieszana przed miejscem prowadzenia działalności) i nie służyła osobistym celom pracowników (innych osób) albo bez uzasadnienia nie znajdowała się poza siedzibą firmy. Takie ograniczenie w zaliczeniu do kosztów podatkowych wynika bowiem wprost z art. 16 ust. 1 pkt 52 updop i art. 23 ust. 1 pkt 49 updof.

Przedstawione stanowisko zawiera m.in. interpretacja Ministerstwa Finansów z 19 kwietnia 2013 r.

Czytaj więcej w poradzie: Wydatek na flagę państwową wywieszaną przed siedzibą firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych >>

KOMPLET PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Kup już za: 469.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK