do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.04.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Umowa zlecenia wykonywana w trakcie urlopu ojcowskiego nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne

Jeżeli pracownik w macierzystej firmie przebywa na urlopie ojcowskim i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński, to zawierając w tym samym czasie umowę zlecenia z innym podmiotem, podlega z tego tytułu jedynie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. W tym przypadku następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych, w którym obowiązek tych ubezpieczeń następuje tylko z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego.

PROBLEM

Na okres od 3 do 28 kwietnia 2017 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy zlecenia osobę będącą pracownikiem innego podmiotu, u którego uzyskuje ona co miesiąc pensję niższą od wynagrodzenia minimalnego. Przez pierwsze dwa tygodnie wykonywania zlecenia (czyli do 16 kwietnia) zleceniobiorca korzystał u swojego macierzystego pracodawcy z urlopu ojcowskiego. Zawarte z naszą firmą zlecenie nie jest wykonywane na rzecz tego pracodawcy. Czy fakt ten ma jakiś wpływ na ustalenie obowiązkowych ubezpieczeń z umowy zlecenia?

RADA

Tak. W związku z tym, że w okresie od 1 do 16 kwietnia 2017 r. Państwa zleceniobiorca przebywał w macierzystej firmie na urlopie ojcowskim i z tego tytułu  pobrał zasiłek macierzyński, to w  okresie od 3 do 16 kwietnia z umowy zlecenia obowiązkowe jest dla niego wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast od 17 kwietnia jako zleceniodawca powinni go Państwo jednak zgłosić również do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, któremu udzielono urlopu ojcowskiego, przysługuje na tę okoliczność prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). Pobieranie tego zasiłku stanowi z kolei tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Tak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej.

Gdy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy zlecenia i uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego, wówczas:

  • przedmiotowe ubezpieczenia są obligatoryjne tylko z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego,
  • z umowy zlecenia zatrudniony może na swój wniosek (na zasadzie dobrowolności) być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej).

Czytaj więcej w poradzie: Jakim ubezpieczeniom podlega umowa zlecenia, która w części była wykonywana w trakcie urlopu ojcowskiego >>

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK