do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.04.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnik może ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla wynajmowanego lokalu mieszkalnego

Podatnik, który nabył lokal mieszkalny w celu jego wynajmu, może go amortyzować według indywidualnie ustalonej stawki w wysokości 10%. Warunkiem jest, że lokal ten przed jego nabyciem przez podatnika był wykorzystywany co najmniej przez 60 miesięcy.

PROBLEM

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów – osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – zamierza wynajmować mieszkanie na cele mieszkaniowe. Przychody uzyskiwane z najmu będzie opodatkowywał według skali podatkowej. Czy mój klient może to mieszkanie amortyzować z zastosowaniem indywidualnej 10-procentowej rocznej stawki amortyzacyjnej? Mieszkanie to nabył na rynku wtórnym.

RADA

Klient Pani biura rachunkowego może zastosować do amortyzacji mieszkania, o którym mowa w pytaniu, 10-procentową roczną stawkę amortyzacyjną, jeżeli przed jego nabyciem było ono używane przez co najmniej 60 miesięcy.

UZASADNIENIE

Wybór opodatkowania przychodów z najmu prywatnego mieszkania według skali podatkowej oznacza możliwość uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z jego nabyciem i używaniem, w tym naliczanych odpisów amortyzacyjnych.

Roczna stawka amortyzacyjna w przypadku lokali mieszkalnych wynosi 1,5%.

Dla używanych lokali mieszkalnych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika można indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną. W takim przypadku okres amortyzacji nie może być jednak krótszy niż 10 lat (art. 22j ust. 1 pkt 3 updof). Ustawodawca wyjaśnił, kiedy lokal mieszkalny uznaje się za używany. Ma to miejsce, jeżeli podatnik wykaże, że przed jego nabyciem taki lokal był wykorzystywany co najmniej przez 60 miesięcy (5 lat) – art. 22j ust. 3 updof.

Czytaj więcej w poradzie: Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla wynajmowanego lokalu mieszkalnego >>

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł