do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.04.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sprzedaż części ze szrotów może być opodatkowana marżą

Części wymontowane z samochodów mogą być sprzedawane jako towary używane. Przy ich sprzedaży można zastosować procedurę marży. Tak postanowił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 18 stycznia 2017 r. (C-471/15). Jest to korzystniejsza metoda opodatkowania VAT, ponieważ w procedurze tej opodatkowaniu podlega tzw. marża, czyli różnica między kwotą sprzedaży a ceną nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, a nie cała kwota należna sprzedawcy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że stacje demontażu pojazdów przy sprzedaży wymontowanych podzespołów mogą płacić podatek tylko od różnicy w cenie. Choć na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne dla branży samochodowej, to trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku znajdzie ono zastosowanie. Ponadto z uprawnieniem do rozliczania marży będą związane dodatkowe obowiązki rachunkowe.

Dotychczasowe stanowisko polskich sądów i organów podatkowych

Z dotychczas wydawanych orzeczeń sądowych i interpretacji indywidualnych wynikało, że dla zastosowania procedury marży musi być znana cena nabycia towaru, który jest zbywany. Musiał być to zatem towar zindywidualizowany, gdyż jedynie takiemu towarowi można było przypisać rzeczywistą kwotę nabycia (por. wyrok NSA z 28 marca 2012 r., sygn. akt I FSK 839/11, wyrok WSA w Bydgoszczy z 22 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 1036/10, interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 stycznia 2016 r., sygn. IBPP2/4512-916/15/AB, oraz z 8 sierpnia 2016 r., sygn. IBPP2/4512-304/16-1/IK).

Taka interpretacja przepisów wykluczała zastosowanie procedury marży chociażby dla sprzedaży części zamiennych wymontowanych z wycofanego z eksploatacji pojazdu. W takiej sytuacji znana jest bowiem cena nabycia takiego pojazdu jako całości, nie zaś poszczególnych jego elementów.

Stanowisko Trybunału

W wyroku z 18 stycznia 2017 r. (C-471/15) TSUE przyznał rację przedsiębiorcy. Trybunał wskazał, że z przepisu art. 311 ust. 1 pkt 1 Dyrektywy 2006/112 nie wynika, jakoby w jego rozumieniu z pojęcia towarów używanych był wykluczony rzeczowy majątek ruchomy nadający się do dalszego użytku w aktualnym stanie lub po naprawie pochodzący z innego towaru, w którym był on wmontowany jako część jego struktury. Okoliczność, że dany towar będący składnikiem innego towaru zostanie od niego odłączony, nie podważa kwalifikacji tego odłączonego towaru jako towaru używanego, jeśli może on zostać ponownie użyty w aktualnym stanie lub po naprawie.

Czytaj więcej w poradzie: Jak rozliczać VAT od sprzedaży części ze szrotów – wyrok TSUE >>

Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki. Wynagrodzenia (książka + ebook)

Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych. Zaczną one obowiązywać od 1 lipca 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób dostosować się do zmian wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK