do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 • Od 1 września 2019 r. nowa struktura JPK dla faktur VAT RR wystawianych elektronicznie

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Od 1 września br. faktura VAT RR może być wystawiona i przesyłana w formie elektronicznej. W tym celu zarówno sprzedawca, jak i nabywca muszą dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W związku z tym MF opublikowało strukturę JPK faktury VAT RR, w jakiej będzie musiała być przekazana na żądanie organu podatkowego. Powstaje pytanie, kto będzie musiał przekazywać takie faktury - nabywca czy rolnik, w imieniu którego wystawiono fakturę. Zdaniem MF jest to nabywca.

 • Jak od 1 listopada zmienią się stawki VAT na książki i czasopisma

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Od 1 listopada br. stawka VAT na czasopisma specjalistyczne wzrośnie z 5% do 8%. Obniżona zostanie natomiast stawka na e-booki - z 23% na 5%, oraz na e-wydania czasopism - z 23% na 8%. Ustawodawca wprowadził nową kategorię czasopism, tj. regionalne lub lokalne, które w wersji papierowej będą opodatkowane stawką 5%.

 • Pakiet paliwowy po zmianach – więcej podatników zobowiązanych do wcześniejszej zapłaty VAT

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Od 1 września 2019 r. obowiązuje nowy wykaz paliw objętych pakietem paliwowym. Obowiązek zapłaty VAT w ciągu 5 dni od przywiezienia z UE do Polski dotyczy paliw ciekłych w rozumieniu Prawa energetycznego, a nie - jak to było dotychczas - tylko paliw silnikowych. Nie ma już także znaczenia przeznaczenie paliw ciekłych. Podmioty, które sprowadzały paliwa ciekłe, nieobjęte dotychczas pakietem paliwowym, teraz będą musiały uzyskać koncesję. Aby nie doprowadzić do zaburzeń w działalności tych podmiotów, ustawodawca przewidział 3-miesięczny okres przejściowy.

 • Komornicy sądowi jako płatnicy VAT – zmiany od 1 września 2019 r.

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Wykonując swoje obowiązki, komornicy często mają utrudniony kontakt z dłużnikiem. W związku z tym nie mogą ustalić, czy do dokonywanych w trybie egzekucji dostaw towarów zastosować zwolnienie z VAT. Od 1 września 2019 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT przepisy, które wskazują, iż w trudnych, nieoczywistych sytuacjach przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień z VAT nie są spełnione. Wówczas komornik nie zastosuje zwolnienia, ale opodatkuje dostawę w trybie egzekucji właściwą stawką VAT. Nowe przepisy dają również pewność kupującym, że mogą z takiej faktury bezpiecznie odliczyć VAT, bez obawy, że naliczony podatek zostanie zakwestionowany.

 • Split payment – kto od 1 listopada 2019 r. musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Od 1 listopada 2019 r. mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie zastąpiony stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności dla towarów i usług wymienionych w zał. nr 15 do ustawy o VAT. Obowiązkowy split payment wiąże się też ze zwiększonymi obowiązkami. Każdy podatnik sprzedający i nabywający te towary lub usługi musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tych rozliczeń nie można posługiwać się rachunkiem osobistym, który może być przez osoby fizyczne wykorzystywany w działalności.

 • Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. – korzyści i zagrożenia

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 9/2019, data dodania: 04.09.2019

  Od 1 września 2019 r. podatnicy VAT mogą sprawdzać swoich kontrahentów w nowym wykazie prowadzonym przez Szefa KAS, zwanym białą listą podatników VAT. Wykaz zawiera m.in. dane podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni albo zwolnieni z VAT. Nowy wykaz to nie tylko korzyści dla podatników, ale niestety również liczne zagrożenia.

 • Zwolnienie podmiotowe z VAT

  Artykuł aktualny | Monitor Księgowego 9/2019, data dodania: 29.08.2019

 • Przegląd wrześniowych zmian w VAT

  Artykuł aktualny | Monitor Księgowego 9/2019, data dodania: 19.08.2019

  We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperta omawiającego wprowadzane zmiany.

 • Obowiązkowy split payment i matryca VAT przyjęte przez Sejm

  Artykuł aktualny do dnia | Biuletyn VAT 8/2019, data dodania: 01.08.2019

  Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzający obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w tzw. branżach wrażliwych. Obejmie 150 towarów i usług. Będzie obowiązywał od 1 listopada 2019 r. W tej samej ustawie przewidziano również nową matrycę stawek VAT. Towary będą klasyfikowane na podstawie CN, a usługi - na podstawie PKWiU 2015. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Ale już od listopada będzie można występować o Wiążącą Informację Stawkową i stosować obniżoną stawkę na ebooki, e-czasopisma i czasopisma regionalne. Również od listopada zostanie podwyższona do 8% stawka na czasopisma specjalistyczne.

 • Jak od 1 września 2019 r. zmienią się zasady dokumentowania zakupów od rolników ryczałtowych

  Artykuł aktualny | Biuletyn VAT 8/2019, data dodania: 01.08.2019

  Od 1 września br. faktura VAT RR będzie mogła zawierać mniej danych. Dotyczy to również oświadczenia o statusie rolnika ryczałtowego. Oba te dokumenty będą mogły być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej. W tym celu zarówno sprzedawca, jak i nabywca będą musieli dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Ponadto zniesiono warunek dotyczący płatności za fakturę VAT RR w terminie 14 dni, gdy umowa nie przewidywała innego terminu zapłaty, aby nabywca mógł powiększyć podatek naliczony o wypłacony rolnikowi zwrot ryczałtowy.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK