Pracownik zawiadomił, że podczas pracy zdalnej w piątek źle się poczuł i zakończył pracę 2 godziny przed czasem, natomiast w niedzielę doznał zawału serca. Zgłosił zdarzenie jako wypadek przy pracy, wskazując, że przyczyną zawału była sytuacja w firmie. Czy zawał, którego pracownik doznał w dniu wolnym, tj. w niedzielę, można uznać za wypadek przy pracy?
Pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Okazało się jednak, że pracownik ten będzie potrzebny do wykonania jednego projektu. Czy pracodawca może wezwać go do stawienia się w pracy?
Mam pracownicę, która non stop prosi o podwyżki i w tym już nie ma żadnego umiaru. Dobrze pracuje, ale nie tyle dobrze, żeby przy bardzo wysokich zarobkach próbować jeszcze więcej zarabiać. Konsultowałam jej pensję z innymi właścicielami biur rachunkowych i oni mówili, że jest bardzo wysoka i powinnam się zastanowić, czy jej nie zwolnić, bo widać ewidentną sprzeczność interesów, której nie da się rozwiązać
Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do godz. 15.00. W wyniku szczególnych potrzeb pracodawcy powstała konieczność, aby przez okres jednego tygodnia od poniedziałku do piątku pracownik pracował w nadgodzinach od godz. 19.00 do godz. 7.00, po 12 godzin. W celu zachowania odpoczynków dobowych pracodawca chce w poniedziałek wyznaczyć pracownikowi
Pracownik został przywrócony do pracy przez sąd. Wkrótce ma stawić się w pracy. Czy powinniśmy zawrzeć z nim nową umowę o pracę i założyć mu nowe akta pracownicze?
Zatrudniamy pracowników tymczasowych. Czy w ich przypadku obowiązują limity zawierania umów o pracę na czas określony?
Kontrola PIP wykazała, że pracodawca nie dostosował stanowisk pracy wyposażonych w laptopy do wymogów aktualnego rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Inspektor wyznaczył 30-dniowy termin na doposażenie ich zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przeprowadzić również ponowną ocenę warunków pracy na tym stanowisku,
Matka dziecka przebywa od 3 września 2024 r. na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka złożył wniosek o urlop wychowawczy na to samo dziecko od połowy października do końca listopada 2024 r. Czy ojciec dziecka może korzystać z urlopu wychowawczego na to samo dziecko, z którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim?
Pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego, który został mu udzielony w związku z odbywaniem przez niego ćwiczeń wojskowych. Teraz chce odejść z firmy. Przygotowujemy więc dla niego świadectwo pracy. Czy taki urlop powinien się w nim znaleźć?
Pracownik kończący zmianę w pracy poszedł do palarni zapalić. Wchodząc do pomieszczenia, zahaczył o próg, upadł i uszkodził nadgarstek. Zdarzenie miało miejsce 6 minut przed końcem pracy. Pracownik jednak wykorzystał już wcześniej wszystkie przysługujące mu przerwy. Jak powinniśmy zakwalifikować to zdarzenie?
Pracownik chce wyjść z biura w sprawach prywatnych. We wniosku w tej sprawie zaproponował, że odpracuje ten czas po pół godziny przez kilka następnych dni. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Nasza firma planuje zatrudnienie 5 pracowników - obywateli Rosji i Białorusi. Osoby te zgłosiły chęć przystąpienia do programu PPK. Czy w związku z sankcjami wobec Rosji i Białorusi mogą oni być uczestnikami PPK i mieć odprowadzane składki do funduszu TFI?
We wrześniu i październiku 2024 r. chcemy zatrudnić uczniów powyżej 16 roku życia do roznoszenia ulotek. Jak najkorzystniej zawrzeć z nimi umowę? Jakie są zasady zatrudniania młodocianych i czy musi być zgoda rodziców lub opiekunów na ich zatrudnienie?
W 2019 r. odmówiłem zapłaty za fakturę. W czerwcu 2024 r. zakończyła się sprawa sądowa i sąd nakazał mi zapłatę tego zobowiązania. Czy w miesiącu opłacenia faktury mam prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT na podstawie wystawionego duplikatu faktury (oryginał zaginął)?
Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?
Zatrudniona na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownica została skierowana przez dział kadr na badania kontrolne z zakresu medycyny pracy (po chorobie trwającej ponad 3 miesiące). Nie ze swojej winy (brak dostępu lekarza-specjalisty) musiała czekać na te badania 2 dni (wtorek i środę). Czy za ten czas pracownicy należy się wynagrodzenie, a jeśli tak, to w jaki sposób powinno być ono
Zatrudniliśmy pracownika, który jest już emerytem. Pracownik ten chciałby wykorzystać 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak nie dostarczył żadnego ze świadectw pracy. Poproszony o ich przyniesienie, stwierdził, że nie wie, gdzie je ma. Ponadto powiedział, że pobieranie od niego świadectw pracy to nadmierne zbieranie danych osobowych przez pracodawcę - jego staż pracy powinien być przecież oczywisty,
Pracownik miesiąc temu przechodził badania okresowe, w wyniku których lekarz medycyny pracy nie dopuścił go do pracy z uwagi na wysokie ciśnienie. Jednocześnie odesłał pracownika do lekarza rodzinnego, który stwierdził, że osoba ta nie ma nadciśnienia, i wydał zaświadczenie, na podstawie którego lekarz medycyny pracy dopuścił pracownika do pracy. Tydzień temu pracownik zgłosił złe samopoczucie w trakcie
Czy pracownik może upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą dowolną osobę, czy musi to być ktoś z rodziny? Jaki zakres danych osoby upoważnionej powinno się ująć w takim upoważnieniu? Czy musi być w nim wpisany np. PESEL, numer dowodu osobistego upoważnionej osoby czy jeszcze jakieś inne dane?
Pracownik złożył wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Firma nie chce się na to zgodzić. Pracownik domaga się pisemnego uzasadnienia tej decyzji. Czy pracodawca ma obowiązek je przygotować?
Pracownica na początku roku skorzystała ze zwolnienia na dziecko do lat 14 w wymiarze godzinowym. Mamy w systemie jej elektroniczny wniosek w tej sprawie. Teraz pracownica chce zmienić system rozliczania tego wolnego na liczony w dniach. Czy pracodawca jest związany takim wnioskiem?
Jak można zatrudnić obywatela Ukrainy, który jest w Polsce na podstawie karty pobytu? Czy nadal tylko zgłaszamy zawarcie umowy o pracę do PUP? Czy takie zatrudnienie podlega innym procedurom?
Firma będąca mikroprzedsiębiorcą nie utworzyła i nie prowadzi pracowniczego planu kapitałowego (PPK), ponieważ wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Czy w przypadku nabycia tego zakładu pracy i przejścia pracowników do nowego pracodawcy w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK przejdzie na nowego pracodawcę?
Matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy nasz pracownik - ojciec dziecka - może wykorzystać 9 tygodni urlopu rodzicielskiego w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego matki? Czy też ubezpieczona matka dziecka musi najpierw wykorzystać urlop macierzyński, aby ubezpieczony ojciec dziecka nabył prawo do swojej niezbywalnej części 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?