do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
 
drukuj pomniejsz czcionkę pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Monitor Księgowego 1/2022, data dodania: 20.12.2021

Porada aktualna na dzień 21-01-2022

Czy zwracane prezesowi zarządu wydatki na używanie prywatnego samochodu mogą być w całości zaliczane do kosztów podatkowych

PROBLEM

Na podstawie umowy spółka z o.o. zwraca prezesowi zarządu (niebędącemu pracownikiem) koszty używania prywatnego samochodu osobowego. Czy te wydatki spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w całości czy tylko w 75%?

RADA

Zwracane prezesowi zarządu wydatki na używanie prywatnego samochodu osobowego mogą być przez spółkę zaliczane do kosztów podatkowych jedynie w 75%. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Tylko w niektórych sytuacjach podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów całość wydatków na używanie samochodów osobowych. Jest tak tylko w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Jeżeli warunek wykorzystywania samochodu wyłącznie w ramach działalności gospodarczej nie jest spełniony, do kosztów podatkowych zaliczać można jedynie 75% kosztów używania samochodów osobowych (zob. art. 16 ust. 1 pkt 51 updop). Ograniczenie to dotyczy również zwracanych kosztów używania prywatnych samochodów osobowych. Takie stanowisko potwierdza także pkt 4.1.1 objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 9 kwietnia 2020 r. "Wykorzystywanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 roku". Aktualna w tym zakresie pozostaje przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.250.2017.2.AT), w której czytamy:

MF

(...) zwrot kosztów używania samochodu prywatnego przez Prezesa Zarządu, niebędącego pracownikiem, może być rozpoznawany pod kątem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 tej ustawy.

Z treści pytania nie wynika, aby samochód był wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą spółki z o.o., oraz, by dla wskazanego w pytaniu samochodu prowadzona była ewidencja przebiegu, co stanowiłoby warunek uznania, że jest on w taki sposób wykorzystywany (zob. art. 16 ust. 5f updop). W konsekwencji zwracane prezesowi zarządu koszty używania prywatnego samochodu osobowego mogą być przez spółkę zaliczane do kosztów podatkowych jedynie w 75%.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1 pkt 51 oraz art. 16 ust. 5f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2269

POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Jeżeli w tym artykule nie znalazłeś rozwiązania swojego problemu – napisz redakcja2@inforfk.pl

Czytaj także:

"Wykorzystywanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 roku" - na stronie e-wydania "Mk" - www.inforlex.pl/ewydania

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK