Orzeczenia

Orzeczenie
19.03.2024 Ubezpieczenia

W sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje innym osobom, nawet jeśli te osoby faktycznie sprawują opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Interpretacja art. 17 ust. 5 pkt

Orzeczenie

W świetle prawa, zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego oparte na umowie o pracę, która nie wiąże się z rzeczywistym wykonywaniem pracy w reżimie pracowniczym, nie stanowi ważnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi; sąd kasacyjny nie ma kompetencji do przewartościowania ustaleń faktycznych i dowodowych dokonanych przez sądy niższych instancji.

Orzeczenie
29.02.2024 Ubezpieczenia

W przypadku wznowienia postępowania administracyjnego w wyniku uchylenia wyroku stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, kluczowe jest potwierdzenie przez stronę, że istnieje aktualny wyrok sądowy, który ma wpływ na rozstrzygnięcie i powinien być uwzględniony przy wydawaniu nowej decyzji orzekającej o wysokości świadczenia.

Orzeczenie
29.02.2024 Ubezpieczenia

Wznowienie postępowania administracyjnego i wydanie nowej decyzji w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest zasadne, gdy wyrok sądowy, będący podstawą wcześniejszej decyzji ostatecznej, zostaje uchylony, co uzasadnia konieczność wydania nowego rozstrzygnięcia z uwzględnieniem aktualnego stanu faktycznego oraz prawnego.

Orzeczenie
22.02.2024 Ubezpieczenia

Sprawowanie stałej i długotrwałej opieki nad osobą niepełnosprawną, która uniemożliwia podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, stanowi przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przy czym zakres tej opieki musi być zgodny ze stanem zdrowia osoby niepełnosprawnej i jej orzeczeniem o niepełnosprawności.

Orzeczenie
22.02.2024 Ubezpieczenia

Warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji otrzymywania świadczeń z ZUS w niższej wysokości niż świadczenie pielęgnacyjne, jest dokonanie wyboru przez uprawnioną świadczenia pielęgnacyjnego i zawieszenie przez nią prawa do emerytury i świadczenia uzupełniającego.

Poprzednia Następna