21.05.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.202.2018.1.DB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.202.2018.1.DB

Czy Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do zaewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę jawną oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wynajem od męża Wnioskodawczyni powierzchni użytkowych na cele związane z działalnością gospodarczą spółki ?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2018 r. (data wpływu 9 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu najmu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej. Od dnia 27 marca 2018 r. Wnioskodawczyni jest też wspólnikiem spółki jawnej. Głównym przedmiotem działalności spółki jawnej jest prowadzenie praktyki lekarskiej ogólnej, PKD 86.21.Z. Spółka jawna w roku podatkowym 2018 jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728). Wnioskodawczyni przewiduje, iż po 1 stycznia 2019 r. spółka jawna nie będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach określonych ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395) oraz przewiduje, iż spółka jawna będzie nadal zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej oraz udziału w dochodach spółki jawnej, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych według stawki podatkowej 19%. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych Wnioskodawczyni opłaca miesięcznie. Wspólnikami spółki jawnej są dwie osoby: Wnioskodawczyni oraz jej małżonek. Z dniem 30 czerwca 2014 r. pomiędzy małżonkami została zniesiona małżeńska wspólność majątkowa. Umowa spółki jawnej stanowi, iż Wnioskodawczyni posiada 95% udziału w zyskach i stratach spółki. Po dniu zniesienia wspólności majątkowej, mąż Wnioskodawczyni wybudował budynek użytkowy, w którym wynajmuje powierzchnie użytkowe podmiotom gospodarczym. Mąż Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą między innymi w zakresie wynajmu powierzchni użytkowych oraz podatnikiem VAT czynnym. Na dzień składania niniejszego wniosku mąż Wnioskodawczyni wynajął spółce jawnej jeden pokój o powierzchni 20 m na cele prowadzenia działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne