01.03.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2019 r., sygn. I FSK 172/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 października 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 492/16 w sprawie ze skargi A. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 lutego 2016 r., nr ILPP4/4512-1-12/16-2/KB w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 680 (słownie: sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 października 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 492/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez A.W. (dalej jako: "wnioskodawca" lub "strona skarżąca") interpretację indywidualną Ministra Finansów z 11 lutego 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z powyższego wyroku wynikało, że skarżący we wniosku o wydanie interpretacji podał, że jest czynnym podatnikiem VAT od 1997 r. prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W lipcu 2015 r. dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) firmowego środka trwałego (samochodu ciężarowego). Nastąpiło to przed rejestracją skarżącego na potrzeby VAT UE. Skarżący wskazał, że zostały spełnione wszystkie wymogi z art. 13 ust. 2 i ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej powoływana jako "ustawa o VAT"), i zgodnie z art. 42 ust. 1 zastosował stawkę 0%. Nabywca jest czynnym podatnikiem VAT innego państwa członkowskiego - Słowacji. W związku z wywozem nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel na nabywcę. Nabywca posiadał ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez właściwe państwo członkowskie nabywcy. Numer VAT UE nabywcy podany był na fakturze sprzedaży. Skarżący posiada oświadczenie, że towar zostanie wywieziony za granicę i tam zarejestrowany. W deklaracji VAT-7 za lipiec 2015 r. skarżący wykazał ww. sprzedaż jako WDT ze stawką VAT 0%, w terminie za III kwartał 2015 r., została także złożona deklaracja podsumowująca VAT-UE, w której wykazano tę transakcję. W grudniu 2015 r. skarżący sporządził aktualizację deklaracji VAT-R, celem rejestracji jako podatnika VAT UE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne