Na jaki okres pracodawca powinien udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy, której zatrudnienie ustało w czasie jego trwania

PROBLEM

Nasza pracownica, z którą umowa o pracę zostanie rozwiązana 30 września, urodziła dziecko 4 września br. Jaki wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego powinien podać pracodawca (pracownica chce złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski), przekazując do ZUS wypłatę zasiłku macierzyńskiego? Dodam jeszcze, że jesteśmy małą firmą i zasiłki z ubezpieczenia chorobowego są wypłacane przez ZUS.

RADA

Pracodawca powinien udzielić urlopu macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego trwającego w czasie zatrudnienia. Jednak ustanie zatrudnienia w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim nie pozbawia pracownicy prawa do złożenia wniosku (nie później niż w terminie 21 dni od daty porodu) o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Złożenie takiego wniosku skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego w tzw. uśrednionej wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały wnioskowany okres, bez względu na to, czy pełny okres zasiłku macierzyńskiego będzie przysługiwał w czasie zatrudnienia czy po jego ustaniu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne