Jak rozliczyć w księgach rachunkowych przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji

PROBLEM

Jednostka wynajęła posiadaną nieruchomość wpisaną do ewidencji środków trwałych. Jak prawidłowo przekwalifikować ją do inwestycji? Co zrobić z niezamortyzowaną częścią środka trwałego po przekwalifikowaniu? Jak przekwalifikowanie wpływa na podatek dochodowy?

RADA

Sposób przekwalifikowania środka trwałego do inwestycji zależy od przyjętej przez jednostkę w polityce rachunkowości metody wyceny w zakresie nieruchomości inwestycyjnych (tj. według wartości rynkowej lub według zasad stosowanych do wyceny środków trwałych). W przypadku stosowania wyceny według wartości rynkowej - nieumorzona wartość początkowa będzie stanowiła część wartości początkowej inwestycji. W przypadku wyceny według zasad stosowanych do wyceny środków trwałych - amortyzacja jest kontynuowana.

Niezależnie od sposobu ich wyceny w księgach rachunkowych, dla celów podatkowych należy dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych w taki sposób, jakby nie nastąpiło przekwalifikowanie.

UZASADNIENIE

Nieruchomość, która nie jest wykorzystywana przez jednostkę bezpośrednio w działalności, ale celem jej posiadania jest osiąganie korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tego aktywu lub uzyskiwania innych przychodów lub pożytków - powinna być ujęta w księgach rachunkowych jako inwestycja (art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości). Dlatego też w rozpatrywanym przypadku zmiana przeznaczenia posiadanego środka trwałego w postaci budynku musi skutkować przekwalifikowaniem go do inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne