17.02.2015 Kadry i płace

Jakie świadczenia należy uwzględniać, a jakie pomijać przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nie wszystkie należności, których wypłaty dokonuje pracodawca, należy uwzględniać w minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wyłączeniu podlegają m.in. te świadczenia, które stanowią ekwiwalent za używanie do celów służbowych prywatnych narzędzi lub materiałów, jak również często oferowane przez pracodawców bonusy pozapłacowe.

Pracodawca nie może zapłacić pracownikowi mniej niż ustawowe minimum, z kolei pracownik ma gwarancję uzyskania wynagrodzenia co najmniej na tym poziomie (w 2015 r. - 1750 zł w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy). Przy ustalaniu wysokości minimalnej płacy należy uwzględnić należności przysługujące zarówno za 1 miesiąc, jak i za dłuższy okres.

Co rozumieć przez minimalne wynagrodzenie za pracę

W przepisach prawa funkcjonuje kilka pojęć wynagrodzenia: wynagrodzenie za pracę w ogólnym ujęciu, godziwe, najniższe, zasadnicze, minimalne. Każde z nich jest wykorzystywane do innych celów i oznacza inną kategorię świadczeń. Dlatego nie należy utożsamiać np. wynagrodzenia zasadniczego z minimalnym.

Wynagrodzenie minimalne jest najmniejszym wynagrodzeniem, jakie może w danym miesiącu uzyskać pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, niezależnie od rodzaju umowy o pracę, posiadanych kwalifikacji czy doświadczenia, a także bez względu na wyniki pracy. Jeżeli pracownik przepracował cały miesiąc, to ma prawo do płacy minimalnej w pełnej wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne