Porada aktualna na dzień 11-12-2023
08.09.2023 Ubezpieczenia

Czy pracodawca może ustalić kwotę przekroczenia limitu 30-krotności pracownikowi zatrudnionemu jednocześnie w dwóch firmach

PROBLEM

1 września 2023 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu  główną księgową (z wynagrodzeniem miesięcznym 12 000 zł), która  jednocześnie jest zatrudniona  w innym zakładzie pracy na pełny etat  i uzyskuje przychód miesięczny w wysokości 23 500 zł. Wynagrodzenie uzyskane za wrzesień   zostało w pełni oskładkowane. Oświadczenie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownica złożyła 16 października 2023 r., już po przesłaniu  do ZUS raportów rozliczeniowych za wrzesień. Wskazała w nim, że kwotę rocznego ograniczenia, czyli 208 050 zł,  przekroczyła  we wrześniu 2023 r.  Czy możemy ustalić prawidłową podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej za wrzesień, uwzględniając uzyskane przychody  w innym podmiocie  i jak poprawić złożone za wrzesień 2023 r. dokumenty rozliczeniowe w ZUS?

RADA

Jeżeli we wrześniu 2023 r. Państwa pracownica przekroczyła podstawę wymiaru składek emerytalnych i rentowych u innego pracodawcy, to należy ustalić kwotę przekroczenia od którego nie będą należne składki na te ubezpieczenia. Każdy z płatników powinien ją ustalić proporcjonalnie do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru tych składek otrzymanego przez pracownika w danym zakładzie pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne