21.07.2023 Podatki

Czy spektakle satyryczno-komediowe i warsztaty artystyczne są zwolnione z VAT

PROBLEM

Przedsiębiorca  prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jego działalność polega na świadczeniu (we własnym imieniu i na własny rachunek) usług kulturalnych, czyli: 

‒  wystawianie przedstawień artystycznych w postaci spektakli satyryczno-komediowych, 

‒  prowadzenie warsztatów artystycznych (warsztaty improwizacji). 

Występy (spektakle) oraz warsztaty są świadczone m.in. dla centrów kultury, agencji organizujących imprezy firmowe, bezpośrednio dla samych firm, teatrów, fundacji oraz urzędów miast i gmin. Za realizowane spektakle i warsztaty przedsiębiorca wystawia faktury i otrzymuje wynagrodzenie w postaci honorarium. 

Czy usługi kulturalne polegające na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci spektakli satyryczno-komediowych oraz prowadzeniu warsztatów artystycznych (warsztaty improwizacji) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT?

RADA

Tak, świadczone usługi kulturalne w zakresie wystawiania przedstawień artystycznych w postaci spektakli satyryczno-komediowych oraz prowadzenia warsztatów artystycznych - jako indywidualny twórca lub artysta wykonawca, wynagradzane w formie honorarium - korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Na podstawie ...

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty