12.04.2023 Rachunkowość firm

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych likwidację uszkodzonego samochodu

PROBLEM

W wyniku wypadku komunikacyjnego, który miał miejsce w kwietniu 2023 r., został uszkodzony samochód osobowy (firmowy, wprowadzony do ewidencji środków trwałych), którego wartość początkowa wynosiła 210 000 zł. Samochód został zakupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w lutym 2022 r. Objęty był zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC. Rzeczoznawca ubezpieczeniowy stwierdził, że samochód nie nadaje się do dalszej naprawy, w związku z czym spółka otrzymała z polisy sprawcy kwotę 120 000 zł. Uszkodzony samochód spółka zamierza zezłomować. Jak podatkowo i bilansowo rozliczyć taką likwidację samochodu? Co zrobić z pozostałą amortyzacją?

RADA

Koszty i przychody związane z likwidacją samochodu osobowego będącego środkiem trwałym stanowią w księgach rachunkowych odpowiednio pozostałe koszty operacyjne i pozostałe przychody operacyjne. Przy podatkowym rozliczeniu likwidacji środka trwałego należy mieć na uwadze fakt, że przepisy podatkowe ograniczają uznawanie za koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne i ubezpieczenie AC od samochodów osobowych o wartości ponad 150 000 zł. Otrzymane odszkodowania, jak i przychody ze złomowania stanowią jednakże w pełni przychody podatkowe. Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Chcąc prawidłowo rozliczyć likwidację firmowego samochodu osobowego, należy pamiętać, że już od 2019 r. możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, jak i dobrowolnej polisy AC podlega podatkowym ograniczeniom.

Podatkowe ograniczenie uznawania odpisów amortyzacyjnych za koszty uzyskania przychodu

Przepisy podatkowe wskazują (art. 16 ust. 1 pkt 4 updop oraz art. 23 ust. 1 pkt 4 updof), że nie można uznawać za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:

  • 225 000 zł - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym ...
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne