03.11.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.820.2022.3.MT

W zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 maja 2022 r. (data wpływu 6 pażdziernika 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym od 10 grudnia 2014 r. pozarolniczą działalność gospodarczą.

Podatek dochodowy rozlicza Pan według skali podatkowej. Jest Pan również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wybudował Pan myjnię samochodową. Posiada Pan plac w dogodnej lokalizacji, który wynajmuje spółce, której jest Pan udziałowcem. Plac znajduje się obok myjni i za jego wynajem wystawia Pan spółce B. Sp. z o.o. fakturę VAT. Budowa myjni jak i utwardzenie placu oraz jego ogrodzenie stanowiły koszty uzyskania przychodu Pana firmy i są odliczane w ramach amortyzacji. Odliczył Pan też podatek VAT od zakupów z tym związanych. W ostatnim czasie w niedużej odległości od Pana myjni powstała stacja benzynowa, na której również wybudowano myjnię samochodową. Ograniczyło to możliwości rozwoju Pana myjni i jej rentowność spadła. W związku z tym planuje Pan zamknąć swoją indywidualną działalność gospodarczą i chciałby wynająć także myjnię spółce B. Wynika to z faktu,  że po opłaceniu składek ZUS oraz innych kosztów związanych z prowadzeniem Pana firmy nie jest w stanie wygenerować żadnych zysków z prowadzonej działalności. Wynajem myjni oraz placu chciałby Pan rozliczać po zamknięciu firmy w ramach wynajmu majątku prywatnego. Powziął Pan jednak wątpliwość, czy może rozliczać się w ten sposób skoro wcześniej majątek był wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, oraz wynajem będzie miał charakter ciągły.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne