17.07.2017 Kadry i płace

Czy rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na jaki została zawarta, wpływa na prawo pracownika do odprawy emerytalnej

Umowa o pracę jednej z naszych pracownic rozwiąże się 30 września 2017 r. z upływem czasu, na jaki została zawarta. Z informacji od tej osoby wynika, że 1 października 2017 r. nabędzie prawo do emerytury i zamierza złożyć w ZUS wniosek o jej przyznanie. Czy będziemy zobowiązani do wypłaty odprawy emerytalnej, skoro umowa o pracę tej osoby i tak się rozwiąże, a fakt ubiegania się o emeryturę po ustaniu zatrudnienia nie będzie miał w naszej ocenie żadnego znaczenia?

Tak. Pracownicy należy wypłacić odprawę emerytalną, mimo że jej stosunek pracy rozwiąże się przed przejściem na emeryturę i nie będą Państwo podejmowali żadnych czynności mających na celu rozwiązanie umowy o pracę, związanych z uzyskaniem przez pracownicę uprawnień emerytalnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Odprawa emerytalna przysługuje zasadniczo na podstawie przepisów Kodeksu pracy w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę (art. 92 Kodeksu pracy). Przepisy zakładowego prawa pracy mogą przyznawać pracownikom zatrudnionym u konkretnych pracodawców prawo do odprawy w wyższej wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne