do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.05.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

KSeF - robocza wersja struktury logicznej FA(2)

Od 1 września 2023 roku zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). FA(2) ułatwi przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.

Zaktualizowaną strukturę logiczną FA(2) opracowano w oparciu o:

  • opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
  • postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT.

Planowany harmonogram

Robocza struktura logiczna FA(2) publikowana jest w celu umożliwienia dostosowania systemów informatycznych do projektowanych zmian. Dodatkowo założono następujący harmonogram dalszych działań związanych z publikacją nowej struktury:

  • czerwiec 2023 r. - opublikowanie struktury logicznej na ePUAP 
  • lipiec 2023 r. udostępnienie środowiska testowego dostosowanego do struktury logicznej wraz z dokumentacją 
  •  1 września 2023 r. udostępnienie środowiska produkcyjnego

Od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.

Miejsce publikacji

Robocza wersja struktury logicznej FA(2) udostępniona zostanie na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie Portalu podatkowego w zakładce Struktury dokumentów XML. Dodatkowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Pliki do pobrania KSeF zamieszczone zostały zmiany w strukturze logicznej FA(2) w porównaniu do FA(1).

KSeF w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu

Jednolity standard e-Faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Źródło: Ministerstwo Finansów

VAT 2022. Podatki część 2

Publikacja zawiera komplet przepisów VAT na rok 2022 – ujednolicony tekst ustawy oraz wszystkie obowiązujące rozporządzenia VAT. Uwzględnia zmiany opublikowane w Dzienniku Ustaw do 7 stycznia 2022 r. Wchodzące w życie w 2022 r. zmiany, dotyczące m.in. dokumentowania sprzedaży TAX FREE, elektronicznego fakturowania, grup VAT czy transakcji bezgotówkowych, zostały omówione w praktycznej formule „Przewodnika po zmianach”.

Kup już za: 39.90 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK