do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.01.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy zmiana formy opodatkowania w zeznaniu za 2022 r. wpływa na formę opodatkowania w 2023 r.

Podatnicy, którzy przez cały 2022 r. byli opodatkowani podatkiem liniowym albo ryczałtem ewidencjonowanym mogą zmienić dotychczasową formę opodatkowania na skalę podatkową. Zmiany dokonują w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r. Wybór skali podatkowej dotyczy tylko 2022 r. i nie obowiązuje w 2023 r. i kolejnych latach podatkowych.

Nowelizacją ustawy o PIT dokonaną 1 lipca 2022 r. umożliwiono podatnikom zmianę formy opodatkowania po zakończeniu 2022 r. Z możliwości tej mogą skorzystać podatnicy, którzy przez cały 2022 r. byli opodatkowani:

  • podatkiem liniowym; dotyczy to zarówno podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej jak i tych, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalane na podstawie prowadzonych ksiąg,
  • ryczałtem ewidencjonowanym; dotyczy to podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej, rolników dokonujących sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy oraz podatników osiągających przychody z najmu prywatnego.

Zmiany formy opodatkowania dokonuje się poprzez złożenie zeznania:

  • PIT-36 (wersja 30) zamiast PIT-36L - w przypadku podatników zmieniających formę opodatkowania z podatku liniowego na skalę podatkową,
  • PIT-36 (wersja 30) zamiast PIT-28 - w przypadku podatników zmieniających formę opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową.

Podatnicy muszą wiedzieć, że decyzja o wyborze skali podatkowej dla opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r. dotyczy tylko tego roku. Jeśli zatem podatnik na początku 2022 r. (lub w latach wcześniejszych) wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym albo ryczałtem ewidencjonowanym, to ta forma opodatkowania dotyczy roku 2023 i lat następnych. Nie zmienia tego wybór skali podatkowej dla opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r. Podatnik, który w 2023 r. nie chce stosować:

  • podatku liniowego musi zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania (wtedy będzie opodatkowany według skali podatkowej) albo złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego,
  • ryczałtu ewidencjonowanego musi złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym o rezygnacji z tej formy opodatkowania (wtedy będzie opodatkowany według skali podatkowej) albo oświadczenie o wyborze podatku liniowego.

Najczęściej oznacza to konieczność złożenia takiego oświadczenia/zawiadomienia do 20 lutego 2023 r.

Podstawa prawna:

  • art. 14-16 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2022 r. poz. 1265; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2180

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

PIT – po nowelizacji od 1 lipca 2022 r. (PDF)

Publikacja zawiera tematyczny przewodnik po zmianach w przepisach o PIT oraz ujednoliconą wersję ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Uwzględnia wszystkie zmiany obowiązujące od 1 lipca 2022 r. , a także późniejsze z 7, 14, lipca oraz obowiązujące od 1 stycznia 2023 r.

Kup już za: 29.90 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK