do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.11.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa wysokość diet za podróż krajową i zagraniczną

Od 29 listopada 2022 r. podwyższono niektóre kwoty diet oraz limity na nocleg w czasie podróży zagranicznej. Natomiast od 1 stycznia 2023 r. podwyższona zostanie też o 7 zł , tj. z 38 zł do 45 zł, stawka diety z tytułu krajowej podróży służbowej.

Kwoty diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych zostały zmienione dla 31 państw, natomiast kwoty limitów na nocleg dla 42 państw. Ponadto ustalono kwotę diety i limitu na nocleg dla Watykanu, co wcześniej nie było uregulowane. Należności w związku z podróżą służbową do Watykanu zostały ustalone w wysokości jak dla Włoch. W celu zachowania przejrzystości załącznika kwoty diet oraz limitów na nocleg dla państw takich jak: Andora, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Palestyna, San Marino, ustalono bez odwoływania się do innych państw.

Od 1 stycznia 2023 r. podwyższono też o 7 zł , tj. z 38 zł do 45 zł, stawkę diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (45 zł) 20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 9 zł (obecnie 7,60 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety – 67,50 zł (obecnie 57 zł). Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż 20-krotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł).

Nowelizacja zawiera ponadto przepisy przejściowe, zgodnie z którymi:

  1. w przypadku podróży służbowej poza granicami kraju, rozpoczętej i niezakończonej przed dniem wejścia w życie omawianych zmian, należności z jej tytułu ustala się:
  • za czas podróży przypadający przed dniem wejścia w życie nowelizacji – na podstawie przepisów dotychczasowych,
  • za czas podróży przypadający od dnia wejścia w życie nowelizacji – na podstawie nowych przepisów;
  1. w przypadku krajowej podróży służbowej, rozpoczętej i niezakończonej przed 1 stycznia 2023 r., należności z jej tytułu ustala się:
  • za czas podróży przypadający przed 1 stycznia 2023 r. – na podstawie przepisów dotychczasowych,
  • za czas podróży przypadający od 1 stycznia 2023 r. – na podstawie nowych przepisów.

Kodeksy Kadrowego - KOMPLET 6 publikacji

Komplet obejmuje najważniejsze przepisy kadrowe z komentarzem praktyków. Składają się na niego: Kodeks pracy, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawa zasiłkowa oraz trzy książki zawierające rozporządzenia wykonawcze do tych aktów prawnych. Publikacje uwzględniają rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2022 r., wprowadzone m.in. przez przepisy Polskiego Ładu.

Kup już za: 198.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK