do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.08.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zwyczaj nie może nakładać na biuro rachunkowe obowiązków sprzecznych z prawem

Moje biuro rachunkowe świadczy usługi księgowe dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na podstawie faktur kosztowych zauważyłam, że spółka więcej wydaje niż posiada pieniędzy. Zwróciłam na to uwagę zarządowi spółki i zapytałam, czy ktoś będzie pokrywał jej wydatki czy też zamierzają otrzymać jakąś pożyczkę gotówką. Na tak postawione pytanie otrzymałam odpowiedź, żeby sprawdzić co jest najbardziej korzystne dla spółki i przygotować odpowiednią dokumentację. Wydaje mi się, że to nie należy do obowiązków biura rachunkowego, co zakomunikowałam zarządowi spółki. Ze spółką tą zawarłam umowę na piśmie o świadczenie usług księgowych. W jej treści nie było takiego postanowienia, które nakładałoby na mnie taki obowiązek. Jednak członkowie zarządu stwierdzili, że wszystkie biura tak robią, zatem powstał w tym zakresie zwyczaj, do którego powinnam się stosować, bo inaczej nie wykonam należycie umowy. Co powinnam zrobić?

Stanowisko przedstawione przez autorkę pytania jest prawidłowe. Do obowiązków biura rachunkowego nie należy z pewnością świadczenie usług prawnych ani w zakresie doradzania w sprawach podatków, jeśli nie ma w tej materii postanowień umowy, które takie obowiązki nakładają.

Obowiązki biura rachunkowego są głównie wyznaczane treścią umowy zawartej z klientem. Dlatego najlepiej zawierać umowę w formie pisemnej lub dokumentowej, gdyż wtedy łatwiej wykazać, do czego strony zobowiązały się. Przy czym należy podkreślić, że niebezpieczną praktyką jest korzystanie przez biura rachunkowe z niespersonalizowanego wzoru umowy, gdyż wtedy księgowy może zobowiązać się do większego zakresu czynności niż zamierzał.

Czytaj więcej w poradzie: Czy zwyczaj może nakładać na biuro rachunkowe obowiązki sprzeczne z przepisami prawa >>

KOMPLET: MONITOR księgowego i MONITOR prawa pracy i ubezpieczeń - PREMIUM - 3 miesiące

Specjalistyczne czasopisma zawierające komplet informacji podatkowych, rachunkowych, gospodarczych, prawa pracy, ZUS i wynagrodzeń.
Miesięczniki przeznaczone są dla specjalistów ds. płac i rozliczeń, kadrowych i księgowych, biur rachunkowych oraz właścicieli małych i średnich firm.

Kup już za: 499.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK