do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.08.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy Krajowy Standard Rachunkowości – Przychody ze sprzedaży

Komitet Standardów Rachunkowości opublikował kolejny (już 15) Krajowy Standard Rachunkowości zatytułowany „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. W nim szczegółowo zostały omówione zagadnienia ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów oraz niektórych związanych z przychodami kosztów doprowadzenia do zawarcia i realizacji umowy sprzedaży.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 29 lipca 2022 r. pod poz. 81 została opublikowana uchwała nr 9/2022 Komitetu Standardów Rachunkowości z 7 czerwca 2022 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.  Standard precyzuje zasady rachunkowości stosowane w odniesieniu do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów oraz niektórych związanych z przychodami kosztów doprowadzenia do zawarcia i realizacji umowy sprzedaży, zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W standardzie znalazły się m.in. wskazówki dotyczące:

  • warunków, których spełnienie pozwala ustalić i ująć przychody ze sprzedaży
  • umowy sprzedaży zawartych na szczególnych warunkach (np. barter, sprzedaż komisowa, sprzedaż warunkowa, sprzedaż promocyjna czy też sprzedaż z udzielonym przyrzeczeniem odkupu)
  • zmniejszania przychodów (tu m.in. zwroty, rabaty, dopłaty)
  • kosztów doprowadzenia do zawarcia umowy
  • prezentacji i ujawniania informacji o przychodach ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów w sprawozdaniu finansowym.

Podstawa prawna

  •  Komunikat Ministra Finansów z 20 lipca 2022 r.  w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów - Dz. Urz. MF z 29 lipca 2022 r. poz. 81

Oprac. Paweł Muż

Kodeksy Kadrowego - KOMPLET 6 publikacji

Komplet obejmuje najważniejsze przepisy kadrowe z komentarzem praktyków. Składają się na niego: Kodeks pracy, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawa zasiłkowa oraz trzy książki zawierające rozporządzenia wykonawcze do tych aktów prawnych. Publikacje uwzględniają rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2022 r., wprowadzone m.in. przez przepisy Polskiego Ładu.

Kup już za: 198.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK