do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.06.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Konsultacje dotyczące aktualizacji PIT-11 do 23 czerwca

W związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład 2.0. konieczne stało się wprowadzenie zmian we wzorze informacji PIT-11, które pozwolą na prawidłowe rozliczenie podatku za 2022 r. przez płatników i podatników tego podatku. Ministerstwo Finansów postanowiło udostępnić wzór projektowanej informacji PIT-11(29) do zapoznania się z nim i ewentualnego zgłoszenia uwag.

Przedmiotem konsultacji jest merytoryczna zawartość udostępnionego do konsultacji wzoru informacji PIT-11(29), do których składania obowiązani są płatnicy tego podatku oraz podmioty niebędące płatnikami. W stosunku do ww. wzoru formularza PIT-11(28) udostępnionego w BIP Ministerstwa Finansów 10 stycznia 2022 r. wprowadzono następujące zmiany polegające na:

  • w części E: dodaniu trzech wierszy (od 12 do 14) przeznaczonych do wykazania zasiłków macierzyńskich, od których płatnik pobierał zaliczki na podatek;
  • w części G: dodaniu dwóch wierszy (poz. 113 i 117) przeznaczonych do wykazania przychodów z zasiłków macierzyńskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (ulga dla młodych) oraz w art. 21 ust. 1 pkt 152- 154 ustawy PIT (ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla seniorów), czyli przychodów zwolnionych od podatku, jeśli płatnik stosował w trakcie roku podatkowego te zwolnienia;
  • przenumerowaniu pozycji formularza, wprowadzeniu zmian w treści niektórych wierszy i przypisów, lub dodaniu nowych przypisów.

Po przeprowadzeniu konsultacji, ustalony wzór dokumentu elektronicznego zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów i będzie miał zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

Konsultacje podatkowe:

  • są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podmiotów obowiązanych do składania konsultowanego wzoru formularza,
  • polegają na uzyskaniu uwag (opinii/stanowisk) dotyczących konsultowanego zagadnienia, poprzez ich przekazanie w terminie i na zasadach niżej określonych.

Uwagi można zgłaszać w terminie do 23 czerwca 2022 r.  mailem na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl.

Źródło: www.mf.gov.pl

PIT 2022. Komentarz do zmian od 1 lipca 2022 r.

Podatników PIT od 1 lipca 2022 r. czeka kolejna zmiana przepisów. Nowe regulacje to m.in. niższy podatek, tj. 12% zamiast 17%, a także możliwość odliczania części zapłaconych składek zdrowotnych przez przedsiębiorców nierozliczających się według skali podatkowej i likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o PIT wraz z komentarzem pod każdym zmienianym artykułem. Autor przystępnie wyjaśnia, na czym polega każda zmiana i jak ją stosować w praktyce.

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK