do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.06.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy powinny zostać zakończone w 2022 r.

Rząd zajmie się projektem ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Projekt będzie oparty na tych samych, podstawowych założeniach dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy, jakie są określone w obecnie obowiązujących przepisach. Są to:

  • swobodny dostęp do rynku pracy dla określonych grup cudzoziemców oraz
  • ograniczone prawo do podejmowania i wykonywania pracy na warunkach określonych w udzielonym zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy w związku z pracą.

Brzmienie części przepisów projektowanej ustawy będzie jednak odbiegało od przepisów obecnie obowiązujących. Ma to na celu ułatwienie ich przestrzegania i stosowania.

Projekt będzie zawierał przepisy pozwalające korygować lub usuwać z obrotu prawnego omyłkowo wpisane do ewidencji lub zbędne oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Ponadto projektowana ustawa ma zlikwidować przesłanki tzw. testu rynku pracy.

W projekcie ustawy zostaną także określone kompleksowo zasady elektronicznej obsługi procesów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Dzięki temu będzie można efektywniej i szybciej prowadzić postępowania administracyjne, ograniczać nadużycia wobec cudzoziemców i przeciwdziałać negatywnym zjawiskom na rynku pracy, takim jak wypychanie Polaków z rynku pracy i zaniżanie standardów na rynku pracy.

Proces legislacyjny dotyczący projektu ustawy powinien zostać zakończony w 2022 r.

Źródło: www.gov.pl/web/premier/wplip-rm

Oprac. Tomasz Kowalski

Zatrudnianie pracowników sezonowych – jaka forma współpracy jest najkorzystniejsza (PDF)

Publikacja zawiera przedstawienie różnych form zatrudnienia właściwych dla wykonywania prac sezonowych. Wskazuje korzyści i wady poszczególnych rodzajów zatrudnienia oraz pozwala wybrać optymalny sposób zatrudnienia pracownika sezonowego z punktu widzenia pracodawcy.

Kup już za: 14.90 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK