do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.06.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład od lipca 2022 r. - zerowy podatek od zasiłku macierzyńskiego

Kolejną nowością wprowadzoną przez Polski Ład 2.0. jest rozszerzenie zwolnień podatkowych w ramach tzw. zerowego PIT (czyli ulgi dla podatników do 26 lat, ulgi relokacyjnej, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów) o zasiłek macierzyński.

Mimo że na listach płac zmianę tę płatnicy powinni zacząć uwzględniać od 1 lipca 2022 r., objęcie zasiłku macierzyńskiego zerowym PIT przewidziano z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2022 r. To oznacza, że jeżeli w pierwszej połowie 2022 r. pobierano od tego świadczenia zaliczki na podatek, zostaną one zwrócone podatnikom w ramach rozliczenia rocznego za 2022 r.

Ze względu na przedstawioną modyfikację przepisów, przy ustalaniu, czy zasiłek macierzyński miałby ewentualnie zostać podwyższony do kwoty świadczenia rodzicielskiego (jeżeli jego miesięczna wysokość jest niższa od tego świadczenia), płatnicy powinni uwzględniać zaliczki podatkowe.

Mariusz Pigulski

Joanna Stolarska-Adamczyk

PIT 2022. Komentarz do zmian od 1 lipca 2022 r.

Podatników PIT od 1 lipca 2022 r. czeka kolejna zmiana przepisów. Nowe regulacje to m.in. niższy podatek, tj. 12% zamiast 17%, a także możliwość odliczania części zapłaconych składek zdrowotnych przez przedsiębiorców nierozliczających się według skali podatkowej i likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o PIT wraz z komentarzem pod każdym zmienianym artykułem. Autor przystępnie wyjaśnia, na czym polega każda zmiana i jak ją stosować w praktyce.

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK