Przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony
Rząd pozytywnie ocenił poselski projekt ustawy, który utknął w Sejmie, a ma umożliwić pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia Covid-19 w zakładzie pracy. Konfederacja Lewiatan od wielu tygodni apeluje do rządu o wprowadzenie rozwiązań, które będą pomocne w walce z pandemią, aby zapobiec niekontrolowanemu wzrostowi zakażeń, niepotrzebnym zgonom tysięcy Polaków i kosztownym lockdownom.
– Przedsiębiorcy mogliby zgodnie z prawem zweryfikować informacje nt. statusu zdrowotnego pracowników. W praktyce przerzuca się jednak cały ciężar działań i odpowiedzialność w tym zakresie na pracodawców i przedsiębiorców. Nowe przepisy wiążą się z dodatkowym ryzykiem z powodu ograniczonych konsekwencji odmowy współpracy przez pracowników – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan apeluje o wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią, jednocześnie ograniczając negatywne skutki dla biznesu. Proponowane regulacje idą w dobrym kierunku, ponieważ dadzą pracodawcom narzędzie do weryfikacji szczepień pracowników. Jest to możliwość, z której można skorzystać. Zastrzeżenia budzą ograniczone możliwości pracodawców w przypadku odmowy przedstawienia przez pracownika wyniku testu czy dowodu zaszczepienia. Oczekiwaliśmy też rozwiązania umożliwiającego, w ostateczności, wyłączenie pracownika z możliwości świadczenia pracy, co niosłoby za sobą skutki dla wynagrodzenia, jeżeli nie ma możliwości wskazania innego miejsca pracy – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
W czasie piątej fali zakażeń Covid-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania
Poradnik przedstawia aktualne, obowiązujące w 2022 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Szczególną uwagę poświęcono dokumentom kadrowym związanym z Polskim Ładem: wnioskom o zaprzestanie naliczania ulgi dla klasy średniej, o niepobieranie zaliczek na podatek, o zaniechanie stosowania kosztów uzyskania przychodów. Uwzględniono oświadczenia PIT-2 oraz o stosowaniu nowych zwolnień podatkowych. Opisane są też nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych – ZUS RCA i ZUS DRA.