do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.01.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład: Nowe zasady ustalania ryczałtów z tytułu używania samochodów służbowych dla celów prywatnych

Do końca 2021 r. wysokość ryczałtu ustalanego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego również do celów prywatnych była uzależniona od pojemności silnika. Dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 ryczałt wynosił 250 zł, a dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – 400 zł.

PO ZMIANIE >> Od 1 stycznia 2022 r. zmienił się wskaźnik, od którego zależy wysokość ryczałtu ustalanego pracownikowi z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych. Ryczałt w wysokości 250 zł miesięcznie jest ustalany dla samochodów:

■ o mocy silnika do 60 kW,
■ elektrycznych,
■ napędzanych wodorem.

W przypadku samochodów innych niż wyżej wymienione ryczałt wynosi 400 zł miesięcznie.

Zmiana jest dla podatników niekorzystna. Uzależnienie wysokości ryczałtu od mocy silnika spowodowało, że więcej samochodów będzie objętych ryczałtem w wysokości 400 zł. Z uwagi na bardzo wysoką cenę samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem tylko nieliczne firmy decydują się na
zakup tego typu samochodów jako pojazdów służbowych. Z tego powodu ryczałt  w wysokości 250 zł dla tego typu pojazdów będzie w praktyce ustalany niezwykle rzadko.

● art. 12 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 24

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK